آموزش افزونه Digits

زمان مطالعه: 8 دقیقه

قابلیت اصلی افزونه دیجیتس (Digits) این است که ویژگی ثبت نام و ورود با موبایل را در وردپرس برای سایت شما فراهم میکند، البته این را بدانید که تفاوتی ندارد که سایت شما با سایت ساز ساخته شده باشد یا به روش های دیگر، فقط میبایست سیستم مدیریت محتوا سایت وردپرس باشد. نقص بزرگ وردپرس در قسمت ثبت نام کاربران این است که ما نمی توانیم ویرایش و یا تغییرات خاصی را در آن بخش انجام بدهیم به عنوان مثال ما قادر به اضافه کردن ثبت نام با موبایل نیستیم.

با نصب و فعال سازی افزونه Digits این نقص وردپرس برطرف میشود و می توانیم با کمک این افزونه به راحتی سیستم ثبت نام با موبایل را که در حال حاضر طرفداران زیادی هم دارد به سایت خود اضافه کنیم.

با استفاده از این افزونه علاوه بر اینکه فرآیند ثبت نام را راحت میکنید، میتوانید یک احراز هویت مناسب از کاربران خود نیز داشته باشید.

وقتی کاربری با شماره تلفن خود ثبت نام میکند و آن را به وسیله پیامی که از موبایل خود دریافت میکند تایید میکند. پس از ثبت نام شما شماره کاربر را دارید و اگر روزی نیاز باشد با کاربر در ارتباط باشید به راحتی میتوانید با شماره موبایلی که احراز هویت کرده از طریق پیامک یا تماس تلفنی با او ارتباط بگیرید.

افزونه دیجیتس (Digits) بر اساس OTP است یعنی وقتی کاربری با کمک موبایل ثبت نام انجام میدهد این سیستم یک کد تایید چند رقمی در لحظه با کمک پنل پیامکی برای کاربر ارسال میکند. کاربر کد تایید را بلافاصله در کادری که از وی درخواست می شود وارد میکند تا ثبت نام با موفقیت انجام شود. به نوعی حکم تایید کننده ثبت نام را ایفا میکند.

دلایل انتخاب افزونه دیجیتس (Digits)

  1. به آسانی می توان شماره موبایل هایی که با آنها ثبت نام میشوند را احراز هویت کرد و شما با بکاپ گیری از سایت وردپرسی به صورت منظم اطلاعات بدست آمده را به بهترین شکل می توانید نگهداری کنید.
  2. ربات های عضویت نمیتوانند در سایت شما ثبت نام کنند. زیرا اگر ربات شماره موبایلی به صورت فیک وارد کند و ثبت نام را انجام دهد چون ثبت نام نیاز به تایید شماره موبایل دارد پس در نتیجه ربات نمیتواند مراحل ثبت نام را کامل کند زیرا ربات به سیمکارت دسترسی ندارد بنابراین امکان مشاهده کد تایید وجود نخواهد داشت.
  3. کاربرانی که ثبت نام میکنند احراز هویت برای آنها انجام شده است پس قطعا باعث بالا رفتن امنیت سایت نیز میشوند.
  4. ویژگی خوبی که این افزونه دارد سازگاری با اکثر فیلدهای پیامکی است مثل: ملی پیامک، فراز SMS و…

ویژگی های افزونه Digits

  1. علاوه بر اینکه کاربر میتواند به طور خودکار ثبت نام خود را انجام دهد شما هم از بخش مدیریت می توانید ثبت نام و احراز هویت را انجام دهید.
  2. اگر کاربر پسورد خود را فراموش کند به راحتی از طریق دریافت پیامک و وارد کردن کد تایید امکان ورود به سایت را دارد.
  3. شما می توانید فیلد ایمیل را از فرم ثبت نام حذف کنید تا دیگر نیاز نباشد کاربر مجبور به وارد کردن ایمیل باشد.
  4. می توانید کاربران قدیمی را به این افزونه انتقال دهید و همگام سازی را انجام دهید.
  5. سازگاری خیلی خوب با وردپرس است.
  6. همچنین کاربر می تواند برای هر ورود رمز ثابت تعریف نکند، ورود خود را با کد تاییدی که به شماره موبایل ارسال میشود انجام دهد. این کار باعث افزایش امنیت بسیار بالا شود.

آموزش افزونه دیجیتس

در ابتدا پس از فعال سازی افزونه مورد نظر از پنل سمت راست بر روی Digits کلیک کنید.

آموزش افزونه دیجیتس

سامانه پیامکی: در قسمت سامانه پیامکی افزونه دیجیتس (Digits) شما باید یک درگاه اضافه کنید به عنوان مثال درگاه ملی پیامک.

سامانه پیامکی

نام کاربری و رمز عبور: برای اینکه افزونه به درگاه پیامکی سایت شما متصل شود باید از نام کاربری و رمز عبور استفاده کنید (این نام کاربری و رمز عبور همان اطلاعاتی هست که در سایت سامانه ارسال پیامک برای شما تعریف شده است و با آن به سامانه خود وارد می شوید).

شماره ارسال کننده سامانه پیامک: همان خط خدماتی شما می باشد اگر اطلاع ندارید باید از سامانه ارسال پیامک این شماره را درخواست کنید و در این قسمت وارد کنید.

روش های ارسال پیامک در Digits

روش اول:

استفاده از خط اختصاصی ارسال پیامک یعنی هر شخصی که پنل پیامکی خریداری میکند میتواند برای خودش یک خط اختصاصی داشته باشد که ارسال پیامک با کمک خط اختصاصی انجام می شود.

نکته مهم: خط اختصاصی امکان ارسال به بلک لیست را ندارد زیرا بیشتر افراد پیام های تبلیغاتی را بر روی خط خود مسدود کرده اند و پیامی برای تایید به کاربر ارسال نمیشود. بنابراین باید حتما از خط خدماتی استفاده کنید که امکان ارسال به بلک لیست را داشته باشد.

روش دوم:

ارسال بر اساس الگوریتم مشخص شده توسط شما صورت میگیرد. گذرواژه یکبار مصرف (OTP) را باید در الگو پیام قرار دهید به جای گذرواژه می توانید جمله دیگری هم قرار دهید ولی الگوی (OTP) نباید تغییر کند.

روش سوم:

استفاده از الگوی آماده اگر سامانه پیامکی شما این امکانات را دارد که الگویی رو در آن تعریف و تنظیم کنید می توانید این کار را انجام داده تا به راحتی ارسال پیام انجام گیرد.

بعضی از پنل های پیامکی کد متن وب سرویس خدماتی یا الگو را به شرط داشتن نماد الکتریکی در سایت شما ارائه میدهند. سامانه پیامکی طبق مستنداتی که آماده کرده اید به شما میگوید که الگو را چگونه در اختیارش قرار دهید.

به عنوان مثال:

کد عضویت شما در سامانه پنل پیامکی [o] می باشد. متغیر وسط نباید به هیچ عنوان تغییر کند این متغیر را خود سامانه در اختیار شما قرار میدهد تا در بین متن ارسالی پیامک برای مشتری قرار دهید به جای این متغیر کد ثبت نام قرار میگیرد و به کاربر ارسال میشود.

کد متن وب سرویس خدماتی ملی پیامک: اگر در قسمت بالا الگوی خود را قرار دادید در این قسمت فقط {OTP} را بنویسید.

تنظیمات تست درگاه: شما میتوانید برای تست یک شماره موبایل در این قسمت وارد کنید و تست ارسال پیامک را انجام دهید.

تنظیمات عمومی افزونه دیجیتس

نام کاربری که داخل سایت ایجاد و ذخیره میشود از کدام بخش تولید شود؟ شماره موبایل؟ ایمیل؟! (آیا میدونستید که مدیریت چند آدرس ایمیل با یک جیمیل امکان پذیره؟)

ورود با ایمیل و شماره موبایل

چون ثبت نام با موبایل انجام میشود بهتر است که نام کاربری هم با موبایل باشد.

ساختار شماره موبایل را همیشه بصورت بین المللی قرار دهید.

تنظیمات عمومی افزونه دیجیتس

نقش کاربر پیش فرض بهتر است بر روی  Customer قرار داشته باشد.

پیام پس از ثبت نام یا ورود برای نمایش کاربر: وقتی کاربری به کمک فرم دیجیتس به سایت شما وارد شد آیا با پیغام ورود موفق یا ناموفق روبه رو شود؟

پیام پس از ثبت نام یا ورود

سایر موارد به صورت واضح نوشته شده و نیازی به توضیح بیشتر ندارد.

ارسال پیامک کد تایید

کد کشور پیش فرض را بر روی ایران قرار دهید.

ارسال پیامک کد تایید

Country Codes Allowlist: کشورهایی که میتوانند در سایت شما ثبت نام کنند را می توانید در این قسمت وارد کنید.

Country Codes Denylist: کشورهایی که اجازه ثبت نام در سایت شما را ندارند را می توانید در این قسمت وارد کنید.

تعداد ارقام کد تایید: در این بخش شما می توانید تعداد ارقام رمز یا کدی که برای کاربر ارسال میشود را تعیین کنید.

ارسال مجدد کد تایید پس از زمان: زمان ارسال دوباره گذرواژه را از شما میپرسد. زمانی که کاربر ثبت نام میکند یک کد تایید باید برای کاربر پیامک شود با توجه به زمانی که در این قسمت مشخص می کنید به طور مثال بعد از 60 ثانیه گزینه ارسال مجدد کد برای کاربر فعال خواهد شد.

تنظیمات ووکامرس

تنظیمات ووکامرس در digits

جایگزین کردن صفحه ورود به حساب خود ووکامرس با این افزونه: اگر این گزینه روشن باشد صفحه حساب ووکامرس به صفحه دیجیتس ریدایرکت میشود ولی اگر این گزینه خاموش باشد به صفحه پیش فرض قالب برای ورود به صفحه ووکامرس برمیگردد.

فیلد اجباری برای اطلاعات صورتحساب: بعد از اتمام خرید وقتی بر روی افزودن به سبد خرید کلیک می کنید و به صفحه صورتحساب می روید فیلدهای ضروری را می بینید شما میتوانید مشخص کنید که این فیلدهای ضروری شماره موبایل باشد یا ایمیل یا هر دو.

فیلد اجباری برای اطلاعات صورتحساب

تغییر مسیر

در این قسمت از افزونه دیجیتس (Digits) شما می توانید مشخص کنید وقتی کاربری با دیجیتس به سایت وارد شد به صفحه اصلی هدایت نشود و به صفحه ای که شما در این قسمت آدرس آن را مشخص کرده اید هدایت شود.

به عنوان مثال: یک صفحه برای فراموشی رمز ایجاد کرده اید در تب تغییر مسیر فراموشی رمز آدرس صفحه ای که ایجاد کرده اید را میتوانید وارد کنید.

تغییر مسیر

تب Advanced

تب Advanced در افزونه دیجیتس

Allow Digits Login/Signup pages in iframe: از لحاظ امنیتی پیشنهاد میکنیم این گزینه خاموش باشد.

اجازه بدید این گزینه رو با مثال توضیح دهیم، فرض کنید شما یک سایت دارید و بخش ثبت نام سایت شما را در یک سایت دیگر قرار دارد حالا هر کس در آن سایت ثبت نام کند عینا در سایت شما نیز ثبت نام کرده است.

ایمپورت/اکسپورت: اگر تنظیمات خاصی را در یک افزونه دیگر داشته باشید میتوانید از آن خروجی بگیرید و در اینجا وارد کنید و یا برعکس.

تنظیمات فرم ها در افزونه دیجیتس (Digits)

تنظیمات فرم ها در افزونه دیجیتس

ثبت نام فعال باشد: اگر فعال سازی ثبت نام خاموش باشد کاربر اجازه ثبت نام نخواهد داشت.

نمایش ستاره: این امکان را به شما میدهد فیلدهایی که پر کردن آنها اجباری باشد را با ستاره در فرم برای کاربر نمایش دهد.

login fields: فیلدهای فرم ورود هستند که به طور پیش فرض، فعال شده اند شما هر کدام را نیاز دارید فعال و هر کدام که نیاز ندارید را غیر فعال کنید.

من را بخاطر بسپار: مرا به خاطر بسپار را بهتر است غیرقعال کنید.

Registration Fields: در زمان استفاده از نام کاربری، فیلد باید توسط کاربران با حروف لاتین تکمیل گردد.

فیلدهای ثبت نام

با کلیک کردن بر روی افزودن فیلد می توانید فیلدهای مورد نظر را انتخاب کنید.

به عنوان مثال: اگر لیست [افزودن فیلد تک انتخابی] را انتخاب کنید و قصد داشته باشید جنسیت را در فرم لحاظ کنید نام فیلد را انتخاب جنسیت می نویسید و گزینه مرد و زن را هم اضافه می کنید.

تنظیمات پوسته ها در افزونه Digits

تنظیمات پوسته ها

در این قسمت شما میتوانید تنظیمات ظاهری فرم را ویرایش کنید.

Form Type: می توانید تعیین کنید که فرم ها با چه الگویی به شما نمایش داده شود.

در نظر داشته باشید که میتوانید برای فرم خود لوگو قرار دهید یا رنگ پس زمینه را عوض کنید و بقیه فیلدهایی که مربوط به طراحی صفحه ورود میباشد را تغییر دهید.

تنظیمات ترجمه ها در افزونه دیجیتس

در این بخش متنی که به کاربران در آیتم های منو خروجی صفحه نمایش داده میشود را میتوانید عوض کنید.

ترجمه ها

تنظیمات شورت کد یا کد کوتاه در افزونه دیجیتس (Digits)

تنظیمات شورت کد

نحوه استفاده از کد کوتاه به این صورت می باشد. به عنوان مثال شما می خواهید یک صفحه اختصاصی برای فرم ورود/عضویت ایجاد کنید، یک برگه میسازید (اگر به نحوه کار با برگه ها مسلط نیستید میتوانید آموزش کار با برگه ها در وردپرس را مطالعه کنید) به عنوان صفحه ورود و ثبت نام.

شورت کد مربوط به صفحه ورود و ثبت نام را از این قسمت در صفحه ای که ایجاد کرده اید کپی میکنید، در این صفحه یک فرم اختصاصی برای ورود و ثبت نام طراحی شد. با توجه به کدهای کوتاهی که افزونه دیجیتس (Digits) در این بخش برای شما قرار داده است می توانید برای هر یک از بخش های دلخواه خود یک صفحه اختصاصی ایجاد کنید.

سایدبار ها چه در سایت های خبری و چه فروشگاهی کمک زیادی به کاربران برای رسیدن به هدف خود می کنند توصیه می کنم اگر وب سایتی دارید فرقی نمی کنه که فروشگاهی باشه یا خبری در صورتی که سایدبار ندارد حتما از مقاله آموزش ساخت و تغییر سایدبار دیدن کنید و سایدبار شخصی سازی شده خودتون را بسازید.

5/5 (5 نظر)
این مطالب را از دست ندهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
34 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها