انتخاب نام دامنه

زمان مطالعه: 6 دقیقه

از اقدام های اصلی و اولیه راه اندازی سایت، انتخاب و سپس خرید دامنه است. به دلیل تاثیر زیادی که نام دامنه روی برندینگ سایت شما دارد، لازم است برای انتخاب آن تحقیق و بررسی های بسیاری انجام دهید. انتخاب نام دامین سایت طبق قاعده و اصولی انجام می گیرد و اینطور نیست که شما هر نامی که دوست دارید را بتوانید ثبت کنید. دامنه ثبت شده برای سایت باید دارای یک سری ویژگی ها باشد تا مورد توجه کاربران و گوگل قرار بگیرید همچنین استفاده از اسم غیر تکراری و جدید، لازمه ثبت شدن دامنه است. ما در این مطلب می خواهیم شما را برای انتخاب نام دامنه مناسب سایت به طور کامل راهنمایی کنیم و با استفاده از ابزارهایی که در انتهای مطلب معرفی خواهند شد، می توانید برای سایت خود دامنه پیدا کنید. تا انتهای مقاله همراه سایت ساز مانابوم باشید.

دامنه یا دامین سایت چیست؟

دامنه یا دامین سایت چیست؟

قبل از هر توضیحی لازم می دانیم بخشی از مطلب را اختصاص دهیم به معرفی دامنه تا کسانی که نمی دانند دامین سایت چیست، آشنایی لازم را به دست آورند. دامنه یا دامین سایت در واقع همان آدرس اینترنتی سایت است که کاربران می توانند با ورود به سایت شما آن را مشاهده کنند. دامنه از دو بخش نام و پسوند تشکیل می شود که تعیین اسم دامنه به عهده شماست و پسوند را هم می توانید از میان گزینه هایی که در ادامه معرفی می شوند، انتخاب نمایید.

انواع دامنه سایت

دامنه سایت شامل دو نوع اصلی و زیر دامنه است که به اسم های روت دامین (اصلی) و ساب دامین (زیر دامنه) شناخته می شوند. دامنه اصلی باید خریداری شود اما ساب دامنه ها هزینه ندارند و به هر اندازه که سایت شما نیاز داشته باشد، می توانید آنها را ایجاد کنید.

انتخاب نام دامنه برای سایت محدودیت دارد و اگر شخصی قبل از شما نام مدنظرتان را برای سایت خود انتخاب و ثبت کرده باشد، شما دیگر نمی توانید آن دامنه را ثبت کنید و باید به فکر یک نام جدید باشید.

راهنمای انتخاب نام دامنه جدید و جذاب

راهنمای انتخاب نام دامنه جدید و جذاب

برای انتخاب نام دامنه خوب و جدید باید به چند مورد توجه داشته باشید که در این بخش توضیح می دهیم:

مرتبط بودن نام دامنه با حوزه فعالیت سایت شما

نامی که به عنوان دامنه سایت انتخاب می کنید باید با حوزه فعالیت سایت شما در ارتباط باشد. دلیل اهمیت مرتبط بودن نام دامنه با حوزه فعالیت سایت، تاثیر آن در برندسازی است چرا که اسم دامنه مرتبط در ذهن مخاطب ماندگارتر است.

استفاده نکردن از نام های فارسی در انتخاب اسم دامنه سایت

برای انتخاب نام دامنه مناسب سایت خود از نام های فارسی استفاده نکنید و اگر سایت هایی دیده اید که نام فارسی دارند، هدفشان به کارگیری روش سئو کلاه سیاه برای افزایش رتبه سایت است.

مختصر و روان بودن نام دامنه

نام دامنه سایت خود را هر چقدر که کوتاه و مختصر انتخاب کنید، به ماندگارتر بودن آن در ذهن مخاطب کمک می کنید. بهتر است نام دامنه سایت کمتر از 10 کاراکتر باشد و تایپ ساده ای هم داشته باشد.

استفاده از کلمه کلیدی در انتخاب نام دامنه

استفاده نکردن از کلمه کلیدی سایت در نام دامنه روی سئو تاثیر منفی ندارد اما بهتر است که برای ملموس بودن سایت خود برای کاربران و همچنین گوگل، یک کلمه کلیدی از سایت خود را در نام دامنه استفاده کنید. البته سایت های زیادی هم هستند که بدون قرار دادن کلمه کلیدی در نام دامنه، رتبه خوب در گوگل دارند مثل بیتوته، نی نی سایت، نمناک و… .

استفاده نکردن از خط تیره در انتخاب نام دامنه

بهتر است نام دامنه سایت را با استفاده از خط تیره دو بخشی نکنید زیرا ممکن است کاربر را در تایپ کردن نام سایت دچار اشتباهات تایپی کند.

انتخاب اسم دامنه سایت منحصر به فرد

نامی را برای سایت خود انتخاب کنید که تکراری نباشد همچنین بهتر است نام های نزدیک به سایت های رقیب و مطرح را ثبت نکنید. مثلا اگر رقیب شما افزونه دکان یا افزونه WP Rocket است بهتر است از اسم های نزدیک به اسم دکان یا راکت استفاده نکنید چرا که احتمالا زیر سایه این اسم ها خواهید رفت.

انتخاب پسوند دامنه

انتخاب پسوند دامنه

پس از انتخاب اسم دامنه سایت باید پسوند مناسب هم تهیه کنید که با توجه به حوزه فعالیت سایت شما و بودجه ای که دارید، می توانید یک یا چندین مورد از پسوندهای زیر را بخرید.

 • پسوند(com.): پسوند com. مناسب برای کسب و کارهایی است که می خواهند در سطح بین المللی دیده شوند. اگر احتمال می دهید کاربران شما در خارج از ایران هم هستند، پسوند com. مناسب سایت شماست.
 • پسوند (ir.): با انتخاب پسوند ir. توجه کاربرانی که داخل ایران هستند را به خود جلب می کنید چرا که ir. پسوندی برای وب سایت های ایرانی به حساب می آید.
 • پسوند (ac.ir.): پسوند ac.ir. برای دانشگاه ها و مراکز آموزشی است.
 • پسوند (id.ir.): دامنه با پسوند id.ir. مناسب برای هویت مردم ایران است و جزو سایت های شخصی می باشد.
 • پسوند (org.): پسوند org. برای سایت سازمان ها می باشد.
 • پسوند (net.ir): شرکت های دولتی ایرانی که در زمینه اینترنت و وب فعالیت می کنند، پسوند net.ir. را در دامنه سایت خود دارند.
 • پسوند (co.ir.): شرکت های ایرانی در صورت راه اندازی سایت برای کسب و کار خود از پسوند co.ir. برای دامنه سایت خود استفاده می کنند.
 • پسوند (gov.ir.): پسوند سایت سازمان های وابسته به دولت ایران پسوند gov.ir. می باشد.
 • پسوند (blog.): این پسوند مناسب برای وبلاگ نویسی است.
 • پسوند (tech.): سایت هایی که در حوزه آموزشی فعالیت دارند معمولا از پسوند tech. استفاده می کنند.
 • پسوند (info.): پسوند دامنه اکثر سایت های اطلاع رسانی info. می باشد.
 • پسوند (biz.): اگر در حوزه تجاری فعالیت می کنید می توانید پسوند biz. را برای دامنه سایت خود انتخاب کنید.

قیمت پسوند برای دامنه سایت

قیمت پسوند های دامنه سایت متفاوت است و ارزان ترین قیمت را پسوند ir. دارد. پس اگر می خواهید دامنه کم هزینه خریداری کنید و کسب و کارتان مختص به کاربران ایرانی است، دامنه با پسوند ir. مناسب شماست. پر فروش ترین پسوند هم همانطور که حدس می زنید پسوند com. است. قیمت این پسوند هم مناسب است اما به نسبت پسوند ir. قیمت بالاتری دارد. در ضمن توجه داشته باشید که با خرید سایت از مانابوم صاحب دامنه و هاست رایگان می شوید.

هر نوع دامنه ای که خریداری کنید، به مدت یکسال اعتبار دارد و در واقع بهتر است به جای خرید دامنه از عبارت اجاره دامنه استفاده کنیم. بعد از یکسال، به مدت 3 ماه دامنه شما حفظ می شود و اگر اقدام به تمدید آن نکنید، آزاد خواهد شد. در این صورت شخصی دیگر می تواند نام دامنه سایت شما را بخرد.

معرفی سایت های راهنما جهت انتخاب نام دامنه شخصی

انتخاب نام دامنه

احتمالا برایتان سوال است که چگونه می توانید تکراری بودن نام دامنه انتخابی خود را تشخیص دهید؟ برای این کار وب سایت هایی هستند که شما با ثبت دامنه مدنظرتان در آن سایت می توانید متوجه شوید که قبلا کسی از این اسم برای سایت خود استفاده کرده است یا خیر.

سایت Domain Hole: با کمک سایت Domain Hole می توانید کلیدواژه های مدنظرتان را جستجو کنید و دامنه های جدید که حاوی کلیدواژه مدنظر شما هستند را بیابید.

سایت Wordoid: با سایت Wordoid می توانید از ایده هایی که حاوی کلمه کلیدی مدنظر شما هستند اطلاع یابید.

سایت Lean Domain Search: سایت Lean Domain Search لیستی از دامنه های جدید و جذاب از کلید واژه مدنظر شما را ارائه می کند.

سوالات متداول انتخاب نام دامنه

دامنه چیست؟

دامنه همان آدرس سایت است که کاربران آن را می بینند و سایت شما به آن اسم شناخته می شود.

نحوه انتخاب نام دامنه چگونه است؟

برای انتخاب نام دامنه مناسب یکسری نکات باید مد نظر شما قرار بگیرد که در این مطلب توضیح دادیم.

آیا برای انتخاب اسم دامنه سایت باید هزینه بپردازیم؟

بله انتخاب نام دامنه شخصی و ثبت آن نیاز به پرداخت هزینه سالانه دارد.

0/5 (0 نظر)
این مطالب را از دست ندهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها