شورت کد وردپرس

زمان مطالعه: 5 دقیقه

مفهوم شورت کد وردپرس و کاربرد آن

شورت کد وردپرس

بسیاری از کاربران و طراحان سایت با وردپرس، بارها با عبارت و واژه شورت کد وردپرس (Shortcode) در طول انجام پروژه های مختلف مواجه شده اند! اما در این میان، تنها برخی از افراد با کاربرد و نحوه ساخت شورت کد در وردپرس آشنا می باشند.

برای آنکه با کاربرد و نحوۀ ساخت شورت کد وردپرس، آشنا شوید؛ پیشنهاد می کنیم تا پایان این مقاله، همراه سایت ساز بوم باشید. مطمئن باشید! با تعریف شورت کد، فرآیند طراحی سایت توسط سیستم مدیریت محتوا وردپرس، بسیار حرفه ای و جذاب تر خواهد شد.

اما پیش از هر چیز، پاسخ سوال متداول شورت کد وردپرس چیست؟ را خواهیم داد.

شورت کد یا کد کوتاه وردپرس، در واقع، برچسب یا قطعه کد کوتاهی می باشد که جهت طراحی سایت با نمای ظاهری زیبا، بسیار کاربرد خواهد داشت. از آنجایی که اغلب مالکان سایت یا کارفرمایان به دنبال داشتن وب سایت جذاب، متفاوت و همراه با قابلیت های خاص هستند؛ می توان در راستای تامین نیاز آنها، از شورت کدهای کاربردی و موثر وردپرس به نحو صحیح استفاده کرد.

با ایجاد شورت کد وردپرس، می توانید ویژگی ها و قابلیت های خاص و متفاوتی به برگه ها، نوشته ها، صفحات، منوها و… اِعمال کنید. بدین ترتیب، هیچ محدودیتی جهت استفاده از شورت کدها در بخش های مختلف وب سایت وردپرسی، نخواهید داشت.

چگونه شورت کد برای وردپرس تعریف می شود؟

چگونه شورت کد برای وردپرس تعریف می شود؟

برای تعریف و ایجاد شورت کد وردپرس باید از علائم براکت باز و بسته [ ] استفاده کنید. کد کوتاه مورد نظر را میان این علامت ها [WordPress shortcode] درج کرده و سپس در بخش های مختلف (برگه، سرصفحه، منو، ابزارک وردپرس و…) استفاده کنید.

همچنین بهتر است بدانید که قابلیت شورت کد وردپرس، از نسخۀ (WordPress 2.3) برای طراحان سایت جهت پشتیبانی سایت در نظر گرفته شده است. در کنار سایر افزونه های وردپرس، می توانید با شورت کد، سایت وردپرسی سفارشی و اختصاصی طراحی کنید.

مهمترین کاربرد شورت کد وردپرس

یکی از کاربردهای مهم شورت کدهای وردپرس، قابلیت افزودن ویژگی یا امکانات خاص به اِلمان های مختلف مانند: تقویم رویدادها، گالری ویدیو و تصاویر و… در وب سایت می باشد.

همانطور که می دانید، در ساختار وردپرس هر محتوایی که به وب سایت افزوده می شود؛ از تعداد زیادی فیلتر و همچنین سیستم های امنیتی عبور خواهد کرد. بدین ترتیب از نفوذ کد مخرب به بخش های مختلف مانند سرصفحه، منو، نوشته، برگه و… جلوگیری خواهد شد. از طرفی، طراحان سایت، نمی توانند به طور مستقیم در این بخش ها کدنویسی کنند!

بنابراین طراحان وب سایت جهت اضافه کردن کدهای خود به کد کوتاه در وردپرس نیاز خواهند داشت. در بخش بعدی به معرفی برخی از شورت کدهای پرکاربرد وردپرس اشاره خواهیم کرد.

پرکاربرد ترین شورت کدهای وردپرس

 • شوت کد انتشار انواع فیلم و ویدیو
 • شورت کد وردپرس جهت ایجاد گالری تصاویر
 • کد کوتاه جهت افزودن بخش توضیحات به تصاویر
 • شورت کد پخش انواع فایل های صوتی و موسیقی

ساخت شورت کد در وردپرس

ساخت شورت کد در وردپرس

بسیاری از طراحان سایت جهت ساخت سایت بدون کد نویسی به دنبال دریافت فایل ها یا مقالات آموزش شورت کدهای وردپرس می باشند! در این بخش از نوشتار، به چگونگی ساخت کد کوتاه در وردپرس می پردازیم.

همانطور که در بخش های قبلی اشاره نمودیم، استفاده از شورت کد وردپرس در بخش های مختلف مانند هدر و فوتر، برگه، سایدبار و… انجام می شود. بنابراین می توانید شورت کد یا کد کوتاه خود را به قالب وردپرس خود اضافه کرده و سپس خروجی کد را در قالب وردپرس مشاهده کنید.

برای این کار کافی است دستور زیر را به قالب اضافه نمایید.

<?;php echo do_shortcode(“[your_shortcode]”)?>

پس از آنکه شورت کد بالا را در قالب مورد نظر خود درج نمودید، وردپرس در جستجوی این شورت کد خواهد بود. در نهایت، می توانید نتیجه این تغییر را در قالب ببینید!

ساخت شورت کد وردپرس به صورت کد اختصاصی

در اغلب مواقع برای ایجاد شورت کد وردپرس به صورت اختصاصی و ویژه نیاز به یادگیری یا کسب مهارت در حوزه کدنویسی خواهید داشت. بیشتر توسعه دهندگان سایت وردپرس باید به زبان برنامه نویسی PHP مسلط باشند. البته می توانید از کدکس های وردپرس از مقالات  Shortcut API و همچنین Shortcode Function Reference/add shortcut جهت استفاده از الگوهای مختلف شورت کد دکمه در وردپرس نیز استفاده کنید. با توجه به نوع استفاده طراح سایت، شورت کدهای مختلف کد نویسی شده برای طراحان سایت لحاظ شده است. به راحتی می توانید از این منبع به طور پیوسته استفاده کنید!

می توانید از Shortcode API که مجموعه ای از توابع ساده جهت ساخت شورت کد برای وردپرس می باشد؛ استفاده کنید. به طور مثال با درج شورت کد [“gallery id=”123” size=”medium] در صفحه یا میان محتوای یک پست؛ می توانید یک گالری عکس از تصاویر پیوست شده به صفحه یا پست مورد نظر ایجاد کنید.

بهترین افزونه های اضافه کردن کدهای کوتاه در وردپرس

بهترین افزونه های اضافه کردن کدهای کوتاه در وردپرس

در کنار موارد اشاره شده در بخش قبل، در خصوص چگونگی ساخت شورت کد در وردپرس؛ افزونه های زیادی جهت ایجاد شورت کد وردپرس نیز وجود دارند. پس از آنکه افزونه مورد نظر را نصب کردید، می توانید از قابلیت های افزونه جهت ایجاد کد کوتاه استفاده کنید.

 • افزونه Shortcode Ultimate

افزونه شورت کد Ultimate یکی از بهترین و پرطرفدارترین افزونه های رایگان می باشد که بالغ بر 50 نوع کد کوتاه، در خود جای داده است. در این افزونه، ساختار برخی از شورت کدها مانند لیست، نقل قو، عنوان و… ساده بوده و برخی دیگر نیز ساختار و قابلیت های پیچیده ای دارند. این افزونه، به ویرایشگر متنی برنامه وردپرس یک دکمه جدید اضافه خواهد کرد.

 • افزونه Shortcode vision

افزونه Shortcode vision نیز دسترسی به 100 نوع شورت کد وردپرس را برای طراحان سایت فراهم خواهد کرد، با این وجود که هر یک از شورت کدها قابلیت سفارشی سازی را نیز دارند. بدین ترتیب طراحان سایت می توانند با کمک این افزونه، باکس قیمت گذاری یا آیکون های مربوط به رسانه های اجتماعی را طراحی کنند.

مزایا و معایب شورت کدها در وردپرس

مزایا و معایب شورت کدها در وردپرس

اگر تا بدین جای مقاله شورت کد چیست؟ همراه ما بوده باشید؛ مطمئناً با نحوه و اهمیت استفاده از شورت کدها در وردپرس آشنا شده اید. در این بخش از نوشتار می خواهیم به برخی از مزایا و معایب مهم کد کوتاه در وردپرس بپردازیم.

مزایای شورت کدها در وردپرس

 • در صورتی که شورت کدهای وردپرس را درون افزونۀ مورد نظر قرار دهید؛ قابلیت استفاده از این شورت کدها در سایر وب سایت ها برای شما فراهم خواهد شد.
 • کدهای کوتاه در وردپرس مراحل افزودن قابلیت ها پیچیده و ویژگی های پیشرفته را آسان می کنند.
 • در صورت بروزرسانی وب سایت وردپرسی، شورت کدها معتبر بوده و عملکرد آنها تغییری نخواهد کرد. چرا که شورت کدها داخل پلاگین ها قرار گرفته اند.
 • به طور اتوماتیک و خودکار، شورت کدها Script های پیچیدۀ وب سایت را حذف خواهند کرد.
 • شورت کدهای وردپرس مانند کوتاه کننده های لینک بسیار کاربرپسند (User Friendly) می باشند.

معایب شورت کدها در وردپرس

 • چنانچه تعداد شورت کد وردپرس در وب سایت بالا باشد؛ تجربۀ کاربری (UX) خوشایندی برای کاربران سایت ایجاد نخواهد شد.
 • به خاطر داشته باشید؛ شورت کد وردپرس بار و فشار اضافی بر روی سرور خواهد داشت.
 • بهتر است از شورت کدها در طراحی Backend استفاده کنید تا طراحی Frontend به این دلیل که، با کدهای HTML متفاوت بوده و ممکن است عملکرد سایت را با مشکل مواجه کنند.
0/5 (0 نظر)
این مطالب را از دست ندهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها