کوتاه کننده لینک

زمان مطالعه: 10 دقیقه

لینک همان آدرس اینترنتی سایت است که بسته به تعداد کاراکتر های استفاده شده در آن می تواند طول متفاوتی داشته باشد. لینک دهی سایت ها بر اساس یک سری از قوانین تعیین می گردد و نمی تواند از یک حد مشخص شده کمتر باشد. از سوی دیگر استفاده از لینک های طولانی می تواند در کاهش رتبه سئو موثر باشد و به آن لطمه وارد کند. کوتاه کننده لینک سرویسی است که از سوی برخی از سایت های با هدف خلاصه و کوتاه کردن لینک های بلند ارائه می گردد.

در برخی مواقع نیاز است که لینک یک سایت را برای دوستان و نزدیکان خود به اشتراک بگذارید و یا در شبکه های اجتماعی منتشر کنید. بعضی از این لینک ها می توانند بسیار طولانی باشند و ایجاد مشکل کنند. این مشکل در لینک سایت هایی که در آن از حروف فارسی استفاده شده است مشهود تر به نظر می رسد. از این رو بسیاری از کاربران برای کوتاه کردن لینک از شورت لینک یا Shortened Link استفاده می کنند. در این فرصت قصد داریم به مفاهیم مرتبط با کوتاه کننده لینک بپردازیم و بیشتر با آن آشنا شویم، تا انتهای مقاله با سایت ساز بوم همراه باشید.

کاربرد کوتاه کننده لینک

کاربرد کوتاه کننده لینک

استفاده از لینک کوتاه و خوانا به طبع زیباتر و محترمانه تر به نظر می رسد؛ به خصوص زمانی که قرار است آن را برای سایرین به اشتراک بگذارید و یا آن را در صفحات مجازی منتشر کنید. جدا از این مسائل تصور کنید که می خواهید یک سری پیام های بازاریابی در رابطه با خرید سایت را برای بخش زیادی از مشترکین ارسال کنید. به طور معمول این گونه پیام ها از محدودیت کاراکتر برخوردار هستند. اینجاست که کوتاه کننده لینک اهمیت می یابد.

  • برخی از افراد در قسمت بیو صفحات اجتماعی خود لینک هایی را قرار می دهند. طولانی بودن لینک علاوه بر ایجاد ظاهری نامناسب ظرفیت کاراکتری را به طور کامل هدر می دهد.
  • شاید توجه کرده باشید که لینک های نوشته شده در کپشن تصاویر اینستاگرام غیر فعال هستند و باید برای دسترسی به سایت مجددا تایپ گردند. در این مواقع کوتاه کننده لینک می تواند کار را برای کاربران بسیار ساده تر کند.
  • سرویس های کوتاه کننده لینک علاوه بر ایجاد تغییرات ظاهری آمار های بسیار کاربردی در اختیار شما قرار می دهند. به عنوان مثال می توانید دریابید که چند نفر بر روی لینک شما کلیک کرده اند.

اهمیت استفاده از کوتاه کننده لینک

اهمیت استفاده از کوتاه کننده لینک

همان طور که پیشتر به آن اشاره کردیم طولانی بودن لینک به هیچ عنوان برای سئو سایت مناسب نیست و به آن ضرر می زند. طبق قوانین سئو هرچه طول URL سایت کوتاه تر باشد بهتر است. یکی از دلایل مهم استفاده از کوتاه کننده لینک سهولت در اشتراک گذاری است. هرچه لینک کوتاه تر باشد اشتراک گذاری آن راحت تر انجام می شود. برای مثال زمانی که قصد دارید که با استفاده از ایمیل مارکتینگ، پیامک مارکتینگ و یا از طریق سایت های دیگر سایت خود را تبلیغ کنید و آدرس لینک خود را به اشتراک بگذارید، هرچه طول لینک شما کمتر باشد به طبع بهتر است. دنیای دیجیتال رقابت بر سر ثانیه ها است. پس با استفاده از کوتاه کننده لینک می توانید در وقت خود و کاربرانتان صرفه جویی کنید. شاید این مسئله به ظاهر اهمیت چندانی نداشته باشد، اما تاثیر بسیار زیادی در افزایش بازدید سایت و در نهایت سئوی سایت دارد.

اکثر سایت های موجود دارای محدودیت تعداد کاراکتر هستند و به شما اجازه نمی دهند بیش از اندازه از کاراکتر ها استفاده کنید. برای مثال شبکه اجتماعی توییتر دانه به دانه کاراکتر های شما را می شمارد. پس بدون استفاده از سرویس کوتاه کننده لینک امکان اشتراک گذاری محتوا با استفاده از لینک را از دست می دهید. البته امروزه برخی از سایت ها و نرم افزار ها خود نیز به قابلیت اشتراک گذاری لینک و کوتاه کننده لینک مجهز هستند.

اما با استفاده از سرویس های کوتاه کننده لینک قادر به مشاهده تعداد افرادی که بر روی لینک شما کلیک کردن هستید. عدم نمایش لینک های طولانی به طبع حس بهتری به مخاطبان شما القا می کند. وجود یک لینک طولانی مملو از کاراکتر های بسیار زیاد را با یک لینک کوتاه شده مقایسه کنید. کدام حس بهتری دارد؟ به طبع نسبت به لینک کوتاه شده و ساده تر حس بهتری دارید.

بهترین سایت های کوتاه کننده لینک

بهترین سایت های کوتاه کننده لینک

یکی از قدیمی ترین و محبوب ترین سرویس های کوتاه کننده لینک متعلق به غول فناوری دنیا گوگل goo.gl بوده است که در سال 2018 غیر فعال گردید. برای استفاده از این سرویس می توانستید لینک خود را وارد کرده و نمونه ی کوتاه شده ی آن را تحویل بگیرید. جالب است بدانید که این سرویس همچنان برای کسانی که در گذشته از آن استفاده کرده اند فعال است. پس از منتفی شدن این سرویس شرکت گوگل کوتاه کننده لینک bitly.com و ow.ly را به عنوان جایگزین معرفی نمود.

در حال حاضر سایت هایی چون

بهترین سرویس های کوتاه کننده لینک را ارائه می کنند. اما استفاده از آنها برای کاربران ایرانی محدود شده است. از این رو کوتاه کردن لینک های مد نظر با استفاده از این سایت ها و سایت هایی که قرار است بعدا محدود گردند کار عاقلانه ای به نظر نمی رسد. پس بهتر است از سرویس های کوتاه کننده لینک ایرانی و یا استفاده از کد های داخلی سایتتان استفاده کنید. در سال های اخیر برخی از شرکت های داخلی دست به ارائه ی سرویس کوتاه کننده لینک زده اند.

بر اساس رتبه ماز، بهترین سایت های کوتاه کننده لینک ایرانی شامل:

هستند. توجه داشته باشید که ویژگی ها و خدمات این سایت ها با یکدیگر یکسان نیستند.

استفاده از سرویس کوتاه کننده لینک اختصاصی بر روی سایت خودتان

اگر در حال مدیریت سایت خودتان هستید و نیاز دارید برخی از لینک های سایت را کوتاه کنید می توانید کد های کوتاه کننده لینک را بر روی سایت خود نصب و راه اندازی نمایید. با این کار می توانید لینک های کوتاه شده تولید کنید. سایت های پرترافیک و معروف همگی از این شیوه به عنوان کوتاه کننده لینک استفاده می کنند. سورس های متن باز فراوانی وجود دارند که می توانید از آنها در سایت های وردپرس یا برنامه نویسی استفاده کنید.

نمونه هایی از سورس های متن باز به عنوان کوتاه کننده لینک هستند. در صورتی که سایتتان بر پایه ی وردپرس طراحی و ساخته شده است و با فرایند کدنویسی و مفهوم آن غریبه اید می توانید از پلاگین های موجود برای وردپرس استفاده کنید. Shortify یکی از پر استفاده ترین پلاگین های وردپرس در زمینه ی کوتاه کننده لینک به شمار می رود.

 

درآمد سرویس های کوتاه کننده لینک

درآمد سرویس های کوتاه کننده لینک

در دنیای امروز هر فعالیتی باید از منطق اقتصادی پیروی کند. از این رو ارائه دهندگان سرویس های کوتاه کننده لینک خدمات خود را بدون هیچ گونه انگیزه مادی ارائه نمی دهند. به طور معمول از 3 روش درآمدی در سرویس های خدمات کوتاه کننده لینک استفاده می شود.

  • جذب آگهی های تبلیغاتی و نمایش آنها به هنگام انتخاب لینک ها
  • ارائه خدمات ترکیبی پولی و رایگان
  • معرفی خدمات و سرویس های مکمل

به عنوان مثال سرویس yun.ir یک سری از خدمات خود را به صورت رایگان ارائه می دهد، اما اگر بخواهید از امکانات تخصصی و حرفه ای آن استفاده کنید باید اقدام به پرداخت هزینه کنید. از سوی دیگر b2n.ir خدمات پایه را به صورت کامل و رایگان در اختیار شما قرار می دهد و ارائه ی سرویس های مکمل را به سایت های دیگر می سپارد.

مزایا سرویس کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک

استفاده از لینک کوتاه شده مزایای بسیاری برای شما و سایتتان به همراه دارد. در صورتی که ارتقای سئو و تبلیغات به شکل موثر را برای سایتتان در نظر دارید استفاده از کوتاه کننده لینک می تواند به طور قابل توجهی در این راه به شما کمک کند. در ادامه به برخی از مزایای کوتاه کننده لینک اشاره شده است.

سهولت استفاده در صفحات اجتماعی

امروزه بیشتر کسب و کار های اینترنتی فعالیتشان محدود به سایت و گوگل نمی شود و در شبکه های اجتماعی حضوری پررنگ دارند. با قرار دادن لینک صفحات خود در شبکه های اجتماعی چون توییتر، اینستاگرام، یوتیوب، گیت هاب و… می توانید به ارتقا سئو سایت خود کمک کنید. با قرار دادن لینک سایت در قسمت بیو صفحه اینستاگرام می توانید کاربران زیادی را به سمت سایتتان هدایت کنید. استفاده از یک آدرس طولانی و نامفهوم در قسمت بیو علاوه بر کاهش زیبایی پیج، کل ظرفیت کاراکتری آن را پر می کند و فضای زیادی را اشغال می کند. پس بهتر است با استفاده از یک کوتاه کننده لینک آدرس سایت خود را به صورت مختصر و مفید در قسمت بیو پیج قرار دهید.

ساختن لینک کوتاه با سلیقه شما

یکی دیگر از مزایای سرویس های کوتاه کننده لینک این است که می توانید آدرس یا URL کوتاه شده را مطابق با سلیقه خود انتخاب کنید. می توانید از آدرسی مشابه با آدرس سایت خود یا آدرسی که با صفحه اینستاگرام شما تناسب بیشتری دارد استفاده کنید. البته توجه داشته باشید که لینک های انتخابی باید همانند لینک سایت یونیک و بی همتا باشد. توجه داشته باشید که استفاده از لینک های کوتاه به ایندکس سایت در گوگل نیز کمک می کند چرا که هر لینک کوتاه یک بک لینک به سایت شماست.

استفاده از لینک های کوتاه در پیامک های تبلیغاتی و ایمیل مارکتینگ

یکی از موثر ترین راهکار های بازاریابی استفاده از روش های ارسال پیامک های تبلیغاتی و ایمیل مارکتینگ است. این روش ها در افزایش مخاطبین در کوتاه مدت بسیار تاثیرگذار هستند. ایمیل ها و پیام ها به صورت کاملا هدفمند برای افراد خاصی ارسال می شوند. به طور حتم استفاده از این روش ها نیازمند توجه به یک سری نکات و اصول است تا به موفقیت برسند. یکی از این اصول استفاده از لینک کوتاه است. باید برای استفاده از لینک سایت در ایمیل ها و پیامک ها از سرویس های کوتاه کننده لینک استفاده کنید. برای مثال شما در هر پیامک مجاز به استفاده از 70 کاراکتر به زبان فارسی و 160 کاراکتر به زبان انگلیسی هستید. از این رو قرار دادن یک لینک طولانی می تواند کل ظرفیت کاراکتری شما را هدر دهد و موجب افزایش هزینه تبلیغات پیامکی شما گردد.

تاثیرپذیری بیشتر در بازاریابی

یکی از مهمترین اصول در امر برندینگ و بازاریابی انتخاب نامی ساده و کوتاه می باشد چرا که به راحتی در ذهن اشخاص نقش ببندد و ماندگار باشد. همین شرایط در مورد URL و لینک سایت های نیز صدق می کند. هرچه آدرس سایت کوتاه تر و مختصر تر باشد راحت تر به خاطر سپرده می شود و بازاریابی آن با کیفیت بهتر و سرعت بیشتری انجام می گیرد.

دائمی و رایگان بودن سرویس های کوتاه کننده لینک

استفاده از هر نوع سرویس و خدماتی نیاز به صرف هزینه دارد. شما پس از مدتی باید هزینه ای بایت سرویس های سایت خود بپردازید. اما استفاده از سرویس های کوتاه کننده لینک معمولا بدون هزینه و کاملا رایگان هستند. مگر اینکه بخواهید از خدمات پیشرفته استفاده کنید.

کسب درآمد

علاوه بر این که سرویس های کوتاه کننده لینک رایگان هستند می توانید از طریق آنها درآمدزایی نیز داشته باشید. برخی از سرویس دهنده های کوتاه کننده لینک پس از ثبت نام کاربر و ساخت لینک های کوتاه شده، با هر بار کلیک شدن بر روی این لینک ها مبلغی را به عنوان پورسانت به پنل تان اضافه می کنند. هرچه بیشتر لینک های کوتاه شده خود را به اشتراک بگذارید و کاربران بیشتری بر روی آنها کلیک کنند بر میزان پورسانت شما افزوده می شود، به طور کل راه های زیادی جهت کسب درآمد از طراحی سایت وجود دارد.

معایب سرویس کوتاه کننده لینک

زمانی که لینک خود را در اختیار سرویس کوتاه کننده لینک قرار می دهید تا آن را برای شما خلاصه کند، در حقیقت سرویس، لینک شما را نگه داشته و یک لینک داخلی کوتاه برای شما می سازد. پس وقتی که بر روی لینک کوتاه شده کلیک می کنید ابتدا به سرویس کوتاه کننده لینک متصل می شوید، سپس لینک بلند که پیشتر در اختیار سرویس قرار داده بودید باز می شود.

  • با توجه به روند کار سرویس کوتاه کننده لینک باید بگوییم که استفاده از هر لینک کوتاه یک پردازش اضافه تر به سایت شما می افزاید. کاربر بدون اینکه متوجه شود به هنگام جابجایی میان صفحات با تغییر مسیر یا redirect مواجه می گردد. البته این تاخیر و افزایش پردازش بسیار ناچیز است.
  • این را در نظر داشته باشید که استفاده از سرویس کوتاه کننده لینک همیشه با ریسک عدم دسترسی همراه است. به عنوان مثال ممکن است کاربر بر روی لینک کوتاه شده کلیک کند و سرویس کوتاه کننده در دسترس نباشد. البته در صورت استفاده از سرویس های معتبر امکان بروز چنین مشکلاتی به حداقل می رسد. بهتر است برای پیشگیری از بروز چنین مشکلی یک سرویس کوتاه کننده لینک به عنوان پشتیبان برای خود در نظر بگیرید.
  • مسئله بعدی کسب اطمینان از ماندگاری خدمات سرویس دهنده کوتاه کننده لینک است که بسیار اهمیت دارد. فرض کنید که لینک های مورد نیاز خود را با استفاده از یک سرویس کوتاه کردید و در سایت خود مورد استفاده قرار دادید. پس از گذشت چند سال سرویس کوتاه کننده لینک به کار خود پایان دهد. در چنین وضعی می تواند یک فاجعه برای سایت شما به وقوع بپیوندد. پس باید از سرویسی استفاده کنید که تا 5 الی 10 سال دیگر نیز برقرار باشد و خدمات خود را ارائه دهد.
  • برخی از افراد به لینک های کوتاه شده اطمینان ندارند و از باز کردن چنین لینک های پرهیز می کنند. البته تا حدودی هم حق دارند زیرا مشخص نیست پس از باز کردن لینک های کوتاه شده به کجا راهنمایی می شوند. پس بهتر است فقط در موارد لازم به سراغ سرویس کوتاه کننده لینک برویم. به عنوان مثال نیازی به کوتاه کننده لینک داخلی نیست؛ لینک های داخلی سایت تا حدودی از دید مخاطب پنهان می مانند. فقط کافیست از کوتاه کننده لینک خارجی استفاده کنید.

تبدیل لینک کوتاه شده به لینک اصلی

تبدیل لینک کوتاه شده به لینک اصلی

برای این که بدانید که لینک کوتاه شده شما را به کدام سایت ارجا می دهد و از منبع آن اطمینان حاصل کنید باید به صورت برعکس روند کوتاه کردن لینک عمل کنید. به زبان ساده تر قصد داریم که آدرس کوتاه شده ای را به آدرس اصلی تبدیل کنیم. برخی از سایت ها این کار را برای شما انجام می دهند و نوع فعالیت آنها کاملا معکوس با سرویس های کوتاه کننده لینک است. سرویس هایی چون

خدمات تبدیل لینک کوتاه شده به لینک اصلی را ارائه می دهند.

جمع بندی

استفاده از سرویس های کوتاه کننده لینک مزایای بسیار زیادی را متوجه سایتتان خواهد کرد. این موضوع می تواند در کاهش هزینه ها، افزایش مخاطبین و بازدید سایت، تبلیغات و… بسیار مفید باشد. برای انجام این کار می توانید از سایت های ارائه کننده خدمات کوتاه کننده لینک استفاده کنید. توجه داشته باشید که سایتی را انتخاب کنید که از ثبات بیشتری نسبت به سایرین برخوردار باشد و پس از مدتی دچار قطعی نگردد. در این مقاله سعی کردیم مزایا و معایب سرویس های کوتاه کننده لینک را بررسی کنیم تا در کسب رتبه های برتر سئو موفق تر عمل کنید و کسب و کار خود را بیش از پیش رونق بخشید.

0/5 (0 نظر)
این مطالب را از دست ندهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها