htaccess چیست؟

زمان مطالعه: 8 دقیقه

 آیا می دانید فایل htaccess چیست؟

htaccess چیست؟

فایل htaccess داستان جالبی دارد که بهتر است با آن و کاربرد های خوب آن آشنا شوید. اکثر سوالات مربوط به htaccess چیست بوده و قرار است در ادامه به صورت مفصل به آنها بپردازیم.

باید گفت یک فایل راه اندازی برای مدیریت سرور HTTP مانند آپاچی است که با کمک آن می توان تنظیماتی مانند احراز هویت اولیه، تغییر مسیر و صفحات خطا را برای هر دایرکتوری تنظیم کرد.

محل قرار گیری این فایل در دایرکتوری سرور وب سایت بوده و می تواند انواع درخواست های ارسال شده را به نحو احسن کنترل کند، البته باید گفت درخواست هایی که به سرور HTTP مربوط می شوند.

شما می توانید با کمک ویژگی های این فایل تغییر مسیرهای URL را نیز تنظیم کنید و همچنین امنیت و عملکرد وب سایت خود را بالا ببرید.

از این فایل می توان برای کنترل رفتار وب سایت استفاده کرد. به عنوان مثال، می‌توانید از آن برای مسدود کردن دسترسی افراد به سایت خود جهت عدم ورود استفاده کنید.

این مقاله از سایت ساز بوم همه چیزهایی را که باید در مورد چیستی فایل htaccess و نحوه استفاده از آن در وب سایت خود بدانید، به شما آموزش می دهد.

ویژگی htaccess چیست؟

ویژگی htaccess چیست؟

ممکن است با خود بگویید، من می دانم htaccess چیست اما اگر در حال خواندن این مقاله هستید احتمالاً نمی دانید سرور شما چه کاری می تواند انجام دهد.

باید گفت، یک فایل بسیار کاربردی و منحصر به فرد است که به پیکربندی وب سایت مربوط می شود و توسط سرور خوانده می شود. از طریق این فایل ما مواردی را در وب سایت وردپرسی خود کنترل می کنیم. به عنوان مثال، می توانید با کمک htaccess کاربران را تغییر مسیر دهید یا می توانید با رمز عبور از ناحیه مدیریت خود محافظت کنید.

همچنین با این فایل می توان بسیاری از تنظیمات پیکربندی سرور را لغو و می توان برای مجوز، کنترل حافظه پنهان، بهینه سازی وب سایت و بازنویسی URL از آن استفاده کرد.

همچنین اگر ترافیک اسپم به سایت شما می آید، می توانید آدرس IP آن را با قرار دادن آن در فایل htaccess مسدود کنید، جدا از این می توانید بسیاری از انواع IP های دیگر را در خود فایل htaccess مسدود کنید. این فایل توسط وردپرس برای سازماندهی تغییر مسیرها و البته برای پیوندهای دائمی به کار گرفته می شود.

از آنجایی که فایل htaccess روی سرور قرار می گیرد، تغییر یا حذف آن به هیچ وجه بر محتوای وب سایت شما تأثیر نمی گذارد و بازدیدکنندگان هرگز آن را نمی بینند، مگر اینکه مستقیماً به مکان مخفی حرکت کنند.

فایل htaccess همچنین به شما این امکان را می دهد که تنظیمات بسیار خاصی را برای آپاچی ارائه دهید که نحوه مدیریت محتوای وب سایت شما را تعیین می کند.

با کمک فایل htaccess می توانید نحوه رفتار وب سایت خود را تحت شرایط خاص کنترل کنید. از htaccess می توان برای تنظیم مجوزهای فایل ها، بازنویسی URL ها، تغییر مسیر بازدیدکنندگان و موارد دیگر استفاده کرد.

کاربردهای htaccess چیست؟

کاربردهای htaccess چیست؟

اکنون که تا حدودی دانستید htaccess چیست توصیه می کنم با چند نمونه از کاربرد های آن نیز آشنا شوید.

htaccess می تواند کاربرد بسیار زیادی در حوزه ساخت سایت بدون کدنویسی داشته باشد مانند، انجام عملکردهای مختلف سایت از جمله، محصور کردن دسترسی سایت به دایرکتوری ها و صفحات خاص.

فایل های htaccess معمولا در قالب متن ساده ذخیره می شوند. این فایل بسیاری از تنظیمات پیکربندی وب سرور آپاچی را مدیریت می کند.

نحوه استفاده از فایل htaccess در ابتدا می تواند کمی گیج کننده باشد، اما فایل های htaccess می توانند کارهای قدرتمند زیادی انجام دهند.

از ویژگی های آن می توان به تغییر مسیر، حفاظت از رمز عبور و محدودیت دسترسی بر اساس شرایط خاص اشاره کرد.

در زیر چندین مورد از ویژگی ها و کاربرد های htaccess را می توانید ببینید:

۱. ایجاد صفحه خطای سفارشی

محیط htaccess

فایل  htaccess به شما کمک می کند برای صفحات وب خود خطای سفارشی تنظیم کنید. هنگامی که بازدیدکنندگان با پیام های خطا مواجه می شوند، این امکان را برای پیام های مفیدتر فراهم می کند.

از فایل های htaccess می توان برای تعیین خطای ۴۰۴ سایت، انجام تغییر مسیرهای صفحه مانند ۳۰۱، ۳۰۲ و… استفاده کرد.

۲. تغییر مسیر صفحه

کاربرد دیگر فایل htaccess تغییر مسیر یک صفحه است. می توانید از هر مسیر نسبی در Sites Director به آن اشاره کنید. همچنین می توانید به مسیر مطلق سایت خود یا به طور کامل در هر نقطه از اینترنت هدایت شوید.

۳. حفاظت از رمز عبور

کاربرد دیگر آن محافظت از رمز عبور است. شما با کمک htaccess می توانید محافظت از رمز عبور را به کل سایت خود یا فقط دایرکتوری های خاص اضافه کنید.

برای دسترسی به سایت ها یا مسیرهای محافظت شده، نام کاربری و رمز عبور لازم است. هنگامی که از یک صفحه محافظت شده با رمز عبور بازدید می کنید، یک پنجره بازشو از مرورگر دریافت می کنید. علاوه بر این، تمام رمزهای عبور استفاده شده در آن برای امنیت بیشتر رمزگذاری شده است.

برای محافظت از یک دایرکتوری خاص با رمز عبور، به آن دایرکتوری بروید و یک دایرکتوری جدید ایجاد کنید و فایل htaccess را در آنجا قرار دهید. شما می توانید با افزودن رمز عبور از کل سایت خود محافظت کنید.

۴. دسترسی به آدرس IP را ممنوع کنید

دسترسی به آدرس IP را ممنوع کنید

یکی از ابزارهای مفید ارائه شده توسط htaccess امکان مسدود نمودن بازدیدکنندگان بر اساس آدرس IP آنها می باشد. به این ترتیب می توانید بازدیدکنندگان خاصی را به طور کامل مسدود کنید. یا می توانید آنها را از بخش های خاصی از سایت منع کنید.

۵. پیشگیری از هات لینک

اگر سایت دیگری، بخواهد از دارایی‌ها (تصاویر، ویدیوها و غیره) سایت شما ( فایل‌های CSS و غیره) بهره ببرد، این امر به‌طور غیرضروری از پهنای باند شما استفاده می‌کند. این موضوع می تواند منجر به هزینه های میزبانی بالاتری شود که هیچ سودی برای شما ندارد.

خوشبختانه، راه‌هایی برای دور زدن این موضوع و جلوگیری از مشاهده محتوای شما توسط سایر دامنه‌ها وجود دارد، آن هم استفاده از htaccess است.

۶. تغییر مسیر به HTTPS

اگر گواهی SSL را به سایت خود اضافه کنید، سرور شما به ارائه نسخه های HTTP تمام صفحات وب شما ادامه خواهد داد. به همین دلیل است که باید HTTP را به HTTPS هدایت کنید تا SSL را در سایت خود مجبور کنید. توجه داشته باشید که یکی از عملکردهای کلیدی که می توان از طریق htaccess فعال کرد این ویژگی ریدایرکت صفحات HTTP به HTTPS است. اکنون می توانید خودتان به راحتی به سوال، htaccess چیست پاسخ دهید.

قابلیت های htaccess چیست؟

آشنایی با htaccess

بعد از این که دانستید htaccess چیست باید بدانید که چه کاری می تواند انجام دهد. مواردی که یک فایل htaccess می تواند کنترل کند، بازنویسی قوانین، امنیت، تغییر مسیرها و سایر ویژگی ها است.

در حالی که برخی از این وظایف باید به افراد حرفه ای (پشتیبانی سایت) سپرده شود، اما با htaccess می توان آدرس های IP را مسدود کرد، دایرکتوری ها را با رمز عبور محافظت کرد.

در وردپرس، فایل htaccess معمولا برای بازنویسی URL ها، تمیزتر کردن و خوانایی بیشتر توسط انسان و موتورهای جستجو استفاده می شود.

وردپرس به طور خودکار فایل htaccess شما را بازنویسی می کند تا ساختار URL انتخابی شما را مدیریت کند.

اگر وردپرس نتواند فایل را بنویسد، از شما می خواهد که این کار را به صورت دستی انجام دهید. ویرایش دستی فایل htaccess مخاطره آمیز است، زیرا در صورت پیکربندی نادرست می تواند باعث ایجاد خطا در سرور اصلی شود، بنابراین مطمئن شوید که فقط محتوایی را کپی کنید که وردپرس به شما توصیه می کند.

افزونه هایی مانند W3 Total Cache فایل htaccess شما را تغییر می دهند تا ابزارهای کش و بهینه سازی را بتوان به عنوان بخشی از افزونه پیکربندی کرد.

علت قابل مشاهده نبودن فایل htaccess

علت قابل مشاهده نبودن فایل htaccess

بسیاری از مواقع هنگام استفاده از شورت کد وردپرس در وبلاگ وردپرس خود با مشکلاتی مواجه می شویم که برای رفع آن باید فایل htaccess خود را ویرایش کنیم.

اما آیا می دانید که گاهی اوقات ما این فایل را نمی بینیم، چرا قابل مشاهده نیست؟ چگونه می توانیم این فایل را بازیابی کنیم؟

اولین علت می تواند به مدیر فایل شما مانند  Filezilla مربوط باشد. مدیر فایل شما می تواند این فایل را مخفی کند. دومین علت می تواند این باشد که این فایل در سایت وردپرس شما موجود نیست.

فایل htaccess شامل چیست؟

فایل باید حاوی قوانینی باشد که دستورالعمل های مختلفی به سرورهای سایت شما می دهد. توجه داشته باشید که تقریباً هر وب سایت دارای یک فایل  htaccess است که در یک فهرست مرکزی یا “root” قرار دارد.

بنیاد آپاچی توصیه می‌کند، زمانی که کاربر به فایلی در سطح سیستم دسترسی دارد، سعی کند از htaccess استفاده نکند، زیرا استفاده از آن می‌تواند سرعت وب سرور را کٌند کند.

می توانید از یک ویرایشگر متن معمولی برای به روز رسانی یا حذف محتویات فایل htaccess در وبلاگ وردپرس خود استفاده کنید.

مزایا و معایب htaccess چیست؟

  • فایل htaccess در هر درخواست به موقع خوانده می شود. در نتیجه تغییرات ایجاد شده در این فایل ها بلافاصله اعمال می شود.
  • فایل‌های htaccess به کاربران اجازه می‌دهند تا به سرعت مجوزهایی را برای سرورهایی که بازدیدکنندگان زیادی دارند تنظیم کنند.
  • توجه داشته باشید که اگر تعداد پردازش عملیات ها زیاد باشد، این فایل می تواند مشکلاتی را در عملکرد وب سایت ایجاد کند، زیرا سرور باید همه فایل های htaccess را در هر درخواست بخواند.
  • همچنین پخش همه تنظیمات شما در بین کاربران مختلف می تواند منجر به مشکلات امنیتی متعدد شود. به خصوص اگر فایل های htaccess به درستی پیکربندی نشده باشند.

مهمترین نکات درباره htaccess چیست؟

فایل های htaccess بسیار مفید هستند و می توان از آنها تا حد زیادی برای بهبود وب سایت خود استفاده کنید. البته دو مورد وجود دارد که می تواند بر آنها تأثیر منفی بگذارد:

۱. سرعت

فایل های htaccess می توانند سرعت وب سرور شما را کاهش دهند. باید بدانید که فایل htaccess بر تمام صفحات داخل دایرکتوری و همه دایرکتوری های زیر آن تاثیر می گذارد. این بدان معنی است که هر بار که صفحه بارگذاری می شود، وب سرور آن دایرکتوری و هر چیزی را که در بالای آن قرار دارد اسکن می کند تا در نهایت به فایل htaccess یا دایرکتوری سطح بالا برسد.

۲. امنیت

آیا می دانستید که فایل های htaccess در مقایسه با پیکربندی استاندارد آپاچی نسبتاً قابل دسترسی هستند؟ توجه داشته باشید که دادن مجوز به کاربران برای تغییر و اصلاح فایل‌های htaccess کنترل بیش از حدی به وب سرور آنها می‌دهد.

آیا می توان فایل htaccess را ویرایش کرد؟

آیا می توان فایل htaccess را ویرایش کرد؟

بله می توان فایل  htaccess را ویرایش کرد. البته باید بدانید که ویرایش این فایل خطرناک است. به این دلیل که می توانید کدهایی را که نباید حذف شوند حذف کنید. همچنین می توانید کد اشتباه اضافه کنید یا اشتباهی مرتکب شوید که وب سایت شما را خراب کند.

برای انجام این کار، مهم است که قبل از ویرایش مستقیم فایل‌های htaccess که این خطرات را کاهش می‌دهند، حداقل دو اقدام احتیاطی انجام دهید.

  1. می توانید کمی وقت گذاشته و از وب سایت خود نسخه پشتیبان بردارید تا اگر در تغییر فایل‌های htaccess دچار اشتباه شدید، نسخه های قبلی وب سایت خود را برگردانید.
  2. می توانید از یک وب سایت تستی برای آزمایش ویرایش های خود قبل از انتشار آنها در وب سایت عمومی خود استفاده کنید.

توصیه می کنیم قبل از ویرایش فایل  htaccess پشتیبان آن را در رایانه خود ایجاد کنید. این موضوع به شما این امکان را می دهد که فایل پشتیبان خود را با اطمینان آپلود کنید.

سوالات متداول درباره فایل های htaccess

۱. چگونه می توانم به فایل های htaccess خود دسترسی داشته باشم؟

راه های مختلفی برای دسترسی به فایل های htaccess می تواند وجود داشته باشد. شما می توانید آنها را در cPanel یا DirectAdmin (ابزار مدیریت هاست) خود پیدا کنید یا آنها را مستقیماً در سرور FTP آپلود کنید.

۲. چگونه htaccess اضافه کنم؟

برای افزودن یک فایل htaccess، باید از FTP (پروتکل انتقال فایل) استفاده کنید. پس از اتصال از طریق FTP، به پوشه ریشه وب سایت خود بروید و “public_html” (یا هر پوشه ای حاوی پوشه “www”) را پیدا کنید. در اینجا بخش بزرگی از فایل ها و پوشه های مربوط به سایت خود را خواهید دید.

در پایان برای اینکه به صورت کامل با موضوع htaccess چیست آشنا شوید توصیه می کنم، بخش های مختلف مطالب بالا را مرور کنید.

مقاله بهترین سایت های ساخت لوگو رایگان را از دست ندید!

0/5 (0 نظر)
این مطالب را از دست ندهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها