آموزش افزونه Yoast SEO

زمان مطالعه: 12 دقیقه

به طور کلی این افزونه بخش زیادی از سئو در وب سایت های وردپرسی را می تواند انجام دهد، هر کسی بسته به استراتژی های سئویی که دارد باید یک سری تنظیمات خاص را روی این افزونه انجام دهد. با این حال افزونه یوآست سئو (Yoast SEO) دارای امکانات فراوانی می باشد که مدیریت سئو وب سایتتان را آسان تر می کند.

 

Yoast SEO چیست؟

یکی افزونه های معروف و بسیار محبوب در زمینه بهبود سئو سایت،Yoast SEO  می باشد. از کاربرد های این افزونه، اطلاع رسانی خطاها و مشکلات است. به طور مثال اگر در یک پست خود دچار خطایی شده باشید، Yoast SEO به شما اطلاع می دهد که مشکل پیش آمده را برطرف نمایید و پس از رفع آن این مجوز را به شما می دهد که پست را انتشار دهید. همچنین کمک بسیار شایانی به مدیران سایت ها برای بهینه سازی موتورهای جستجوگر می کند.

Yoast SEO از سال ۲۰۰۸ فعالیت خود را آغاز نمود و تا کنون توانسته بیش از پنج میلیون مخاطب را به خود جذب نماید. این افزونه به صورت رایگان و نسخه پولی عرضه شده است.

تفاوت دو نسخه رایگان و پولی

افزونه yoast seo به دو صورت رایگان یا با پرداخت هزینه در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است، با خرید نسخه پولی می توانید از امکانات بی نظیر این افزونه به طور کامل استفاده کنید.

امکانات نسخه پریمیوم:

 • انتخاب بیش از یک کلمه کلیدی
 • قابلیت ریدایرکت کردن لینک‌ سایت‌
 • حذف تبلیغات
 • پشتیبانی
 • و…

ویژگی های Yoast SEO

 • کاربرد آسان
 • توجه زیاد به محتوای مخاطب پسند
 • قابلیت کنترل حرفه ای نقشه سایت
 • پشتیبانی از زبان فارسی
 • تجزیه و تحلیل و ارائه جزئیات برای بهبود وضعیت محتوای سایت
 • راهنمای جامع برای تمامی بخش ها
 • آنالیز براساس آخرین الگوریتم های روز گوگل

لازم است بدانیم نسخه حرفه ای افزونه یوآست سئو (Yoast SEO) به شما اجازه می دهد که از کلمات کلیدی دیگری هم برای یک مطلب استفاده کنید، یعنی چند کلمه را اضافه کرده و روی آن کلمات هم مطالب خود را سئو کنید.

افزونه Yoast SEO

برای فعال سازی افزونه یوآست سئو (Yoast SEO) ابتدا از منوی کناری پنل سایت ساز وارد برنامه های جانبی می شویم، افزونه یوآست سئو (Yoast SEO) را سرچ کرده و  فعال می کنیم.

نصب افزونه Yoast SEO

پس از فعال سازی افزونه یوآست سئو (Yoast SEO) با کلیک بر روی گزینه یوآست سئو (Yoast SEO) از منوی کناری پنل وارد تنظیمات مربوط به آن شوید. اگر شما اولین بار است که وارد این افزونه شده اید باید سیستم مرحله به مرحله پیکربندی این افزونه را انجام دهید.

از پنل سمت راست در زیر منو سئو، با کلیک کردن بر روی قسمت عمومی پنل صفحه زیر نمایش داده میشود که تب های این بخش را به طور مختصر بررسی خواهیم کرد.

پیشخوان افزونه Yoast SEO

پیکربندی آسان افزونه Yoast SEO

برای نصب، راه اندازی و تنظیمات اولیه افزونه یوآست سئو (Yoast SEO) یک پیکربندی ساده وجود دارد که از شما اطلاعاتی می خواهد.

در تب پیشخوان افزونه یوآست سئو (Yoast SEO) با کلیک کردن بر روی پیکربندی آسان این مراحل شروع میشود که مرحله به مرحله پیش می رویم.

بخش اول: محیط

محیط افزونه Yoast SEO

در این قسمت باید جواب بدهید که آیا سایت شما فعال است یا غیر فعال؟

بهتر است گزینه A را انتخاب کنید در صورتی که روی سایت آفلاین کار می کنید گزینه B را انتخاب کنید.

بخش دوم: نوع نوشته

نوع نوشته در پیکربندی آسان

در این قسمت از بخش پیکربندی افزونه یوآست سئو (Yoast SEO) شما باید نوع سایت خود را انتخاب کنید.

وبلاگ باشد؟ فروشگاه باشد یا کسب و کار آفلاین؟

بخش سوم: company or person (شخص یا شرکت)

شخص یا شرکت در پیکربندی آسان

از شما میخواهد نوع سایت خود را مشخص کنید، سایت شما یک شخص یا شرکت را معرفی می کند؟

لازم است بدانیم در صورت شرکتی بودن سایت خود باید اطلاعات مربوط به مجموعه سایت را بارگذاری کنید، مانند نام شرکت، لوگوی شرکت و… .

بخش چهارم: قابل مشاهده بودن برای موتورهای جستجو

قابل مشاهده بودن برای موتورهای جستجو در پیکربندی آسان

آیا برای موتور های جستجو قابل مشاهده باشد یا نه؟

نوشته، برگه، پست و تک تک قسمت های سایت را از شما میپرسد که آیا  ایندکس شوند یا خیر؟

با پر کردن این قسمت توسط افزونه یواست Meta tag های هر صفحه جایگذاری می شوند همچنین می توانید با مطالعه مقاله آموزش استفاده از Meta tag این تگ ها رو پر کنید.

بخش پنجم: نویسندگان متعدد

نویسندگان متعدد در پیکربندی آسان

از شما می پرسد که آیا سایت شما نویسندگان متعددی دارد؟ در این قسمت معمولا بله را انتخاب می کنیم زیرا تجربه ثابت کرده معمولا با گذر زمان نویسندگان جدید به سایت ها اضافه می شوند.

بخش ششم: تنظیمات عنوان

تنظیمات عنوان در پیکربندی آسان

در این بخش از پیکربندی افزونه یوست سئو (Yoast SEO) که جدا کننده های عنوان قرار داده شده اند، معمولا – یا | را به عنوان جداکننده بین متن ها انتخاب می کنیم. افزونه یواست سئو (Yoast SEO) به صورت پیش فرض عنوان صفحات را به شکل “نام نوشته + جدا کننده + نام وب سایت” در نظر می گیرد. این علامت برای جدا کردن بین کلمات می باشد.

بخش هفتم: Help us improve Yoast SEO

به ما در بهبود سئوی Yoast کمک کنید

این تب قسمت Help افزونه یوآست سئو (Yoast SEO) میباشد، در این بخش شما می توانید اجازه استفاده از اطلاعات وب سایت رو در جهت پیشرفت افزونه Yoast SEO بدهید.

بخش هشتم: Continue learning

continue learning

اگر دوست دارید در آموزش ها و خبرنامه های افزونه یوآست سئو (Yoast SEO) ثبت نام کنید می توانید ایمیل خود را وارد کنید، در غیر این صورت می توانید از این قسمت رد شوید.

بخش نهم: موفقیت!

موفقیت در پیکربندی آسان

در پایان نصب و راه اندازی افزونه یو آست سئو (Yoast SEO) پیام موفقیت را در صفحه نمایش برای شما نشان می دهد.

عمومی

در قسمت عمومی زیر مجموعه سئو در تب کنار پیشخوان، تب امکانات قرار داده شده است که به بررسی این بخش میپردازیم:

این تب امکاناتی را در اختیار شما قرار می دهد که می توانید مشخص کنید چه بخش هایی از افزونه یوآست سئو (Yoast SEO) در صفحه یا پست سایت شما فعال باشند چه بخش هایی غیر فعال باشند.

بخش عمومی در افزونه یوست

آنالیز سئو چیست؟

وقتی شما یک پست یا نوشته ای را ایجاد می کنید اگر افزونه یوآست سئو (Yoast SEO) را فعال کرده باشید می بینید که در پایین برگه یا پست سایت شما یک باکس اضافه شده است که متن مقاله شما را از لحاظ سئو آنالیز می کند و مشکلات نوشته را نمایش می دهد و می توان فهمید برای بهبودش چه کارهایی باید انجام داد. پس گزینه آنالیز سئو باید حتما روشن باشد.

نکته مهمی که باید بدانیم: در قسمت آنالیز سئو یک عبارت کلمه کلیدی کانونی داریم که باید حتما پر شود تا افزونه Yoast بتواند صفحه مدنظر را آنلایز کرده و اطلاعات درستی به ما دهد.

تجزیه و تحلیل خوانایی چیست؟

مانند قسمت آنالیز سئو وقتی شما یک پست یا نوشته ای را ایجاد می کنید اگر افزونه یو آست سئو را فعال کرده باشید در پایین برگه یا پستی که ایجاد کرده اید یک باکس اضافه شده است، در کنار تب سئو تب خوانایی هم وجود دارد، در این قسمت میزان خوانایی مقاله نوشته شده شما را در صفحه یا پستی که ایجاد کرده اید نشان می دهد، به نگارش متن شما توجه می کند که از لحاظ نوشتاری چقد خواناست؟ یا اصلا آیا درست است این متن را انتشار بدهیم یا خیر؟

البته خود گوگل الگوریتمی دارد که خوانایی صفحه را مشخص می کند، اما همانطور که گفته شد در خود صفحه هم با فعال کردن افزونه یوآست سئو  قابلیت خوانایی متن را میتوانید مشاهده کنید.

لازم است بدانیم اگر بخش آنالیز سئو یا تجزیه و تحلیل خوانایی را غیر فعال کنیم در صفحه ای که برای نوشتن مقاله ایجاد میکنید این بخش ها دیگر قابل مشاهده نیست.

محتوای شاخص

این صفحات باید کامل ترین و بهترین صفحات سایت شما باشند مانند قیمت طراحی سایت، در این قسمت می توانید ویژگی هایی به این صفحات اضافه کنید که باعث می شود این مقاله از بقیه مقاله ها بهتر باشد. هر سایت یک یا چند صفحه با محتوای خاص دارد که میخواهد یا قصد دارد از این صفحات ورودی های زیادی از گوگل دریافت کند، با استفاده از این قسمت صفحات پربازدید را می توانیم به محتوای شاخص تبدیل کنیم. اگر محتوای ما از گوگل ورودی زیاد بگیرد باید این را روشن بگذاریم.

شماره پیوند متن

تعداد لینک هایی که در صفحه قرار داده اید را به ما نشان می دهد. به نوعی ساختار لینک شما را بهبود میبخشد و در سئو تاثیر به سزایی دارد.

بینش

بخش بینش ها در متاباکس داده هایی که در مورد محتوا خوب نیست را به شما نشان می دهد مانند کلماتی که بیشتر از سایر موارد در محتوای شما مشاهده می شود. این نشان میدهد محتوای شما روی چه موضوعی تمرکز دارد که اگر کلمات تفاوت زیادی با موضوع سایت یا فعالیت شما دارند ممکن است بخواهید مطالب خود را مجدد بازنویسی کنید.

لینک های پیشنهادی

لینک های پیشنهادی متاباکس شامل لیستی از پستهای وبلاگ شما با محتوای مشابه است که ممکن است پیوند دادن به آنها جالب باشد.

نقشه های XML سایت

نقشه XML یک فایل متنی با پسوند XML است که شامل تمام URL ها یا آدرس های صفحات سایت شما است. اگر می خواهید سایت شما نقشه داشته باشد باید این قسمت را روشن بگذارید. گوگل از طریق این نقشه سایت راحت تر متوجه میشود شما چه محتوایی دارید و آدرس یا همان URL های سایت را نشان می دهد.

نوار منوی مدیریت

منوی نوار مدیریت شامل پیوندهایی برای تجزیه و تحلیل صفحات است که دیدن اعلان های جدید را آسان می کند.

امنیت Security

وقتی چند تا نویسنده دارید با روشن کردن این گزینه ویرایشگر حرفه ای را از نویسنده می گیرید. باعث میشود امکاناتی مثل دسترسی به درگاه پرداخت در وردپرس و یا صفحات دیگر هنگام نوشتن مطلب از نویسنده گرفته شود. تنظیمات پیشرفته برای نویسنده در دسترس نیست، اگر به نویسنده های خود اعتماد دارید این را خاموش کنید.

Integrations

ادغام

ادغام شدن افزونه بوآست سئو

افزونه یوآست سئو میتواند با محصولات دیگر ادغام شود، این ادغام ها را میتوانید در زیر فعال یا غیر فعال کنید.

ابزارهای وب مستر

ابزار های وب مستر

در قسمت ابزارهای وب مستر می توانید کد تایید موتورهای جستجوی مختلف را وارد کنید، یعنی به عنوان مثال می توانید کد google search console را دریافت کنید و در این قسمت قرار دهید تا با موتور هایی مثل گوگل یا بینگ اتصال داشته باشید و اطلاعات لازم را دریافت کنید.

تنظیمات بهبود و ظاهر جستجو

تنظیمات بهبود و ظاهر جستجو

در پنل سمت راست داشبورد، زیر مجموعه سئو بعد از گزینه عمومی، گزینه ظاهر جستجو را مشاهده میکنیم.

حال به بررسی این قسمت می پردازیم:

در تب اول بخش عمومی، تنظیماتی مربوط به عنوان محتوا داریم که جدا کننده محتواست. معمولا – یا | را به عنوان جداکننده بین متن ها انتخاب می کنیم.

تنظیمات انواع محتوا

در تب محتوا برای هر بخش دو باکس با نام های عنوان سئو و توضیحات متا وجود دارد که قسمت های مختلف سایت را برای ما لود میکند، به عنوان مثال کلمه یا جمله ای که شما در قسمت عنوان سایت خود می نویسید، اگر کلمه title را در کادر زیر قرار دهید، این قسمت از افزونه یوآست سئو به ما میگه هر چیزی که برای عنوان سایت خود نوشته اید را من اینجا لود میکنم.

page هم به همین ترتیب است، ما معمولا در قسمت برگه ها یک برگه درست می کنیم و به عنوان صفحه اصلی قرار می دهیم پس برای برگه در قسمت تیتر هر جمله ای بنویسیم، page عنوان آن صفحه را لود میکند. پس ما داخل همان پیجی که قرار است به عنوان صفحه اصلی قرار دهیم تایتلی که برای پیج گذاشته ایم را در این قسمت قرار می دهیم.

در باکس توضیحات متا شما در هر برگه، نوشته، نمونه کار و یا هر محصولی که داشته باشید توضیحات متا پایین صفحه ظاهر می شود.

در این قسمت همچنین می توانید به عنوان مثال پست ها را ویرایش کنید که به چه شکلی باشند، حتما داخل نمایش جستجو قرار داشته باشند یا میتوانید نمایش تاریخ را روشن قرار دهید، شاید برای کاربران سایت مهم باشد که آخرین آپدیت این مقاله در چه تاریخی بوده است.

نکاتی که در تب های بعدی بهتر است در نظر بگیریم:

در عناصر چندرسانه ای تیک بله به صورت پیش فرض روشن است، بهتر است تغییر ندهیم.

در تب طبقه بندی نمایش دسته ها باید حتما فعال باشد.

بایگانی نویسنده ها را معمولا غیر فعال میکنیم.

اجتماعی در پلاگین یواست سئو

حال در زیر مجموعه سئو از افزونه یوآست سئو (Yoast SEO) به منوی شبکه های اجتماعی می رسیم، در منوی شبکه های اجتماعی اگر حساب کاربری دارید می توانید آن را در این قسمت ها وارد کنید.

ابزار ها در پلاگین یواست سئو

در بخش ابزارها، ابزارهایی در اختیار شما قرار دارد که میتوانید مجموعه ای از اطلاعات را به این افزونه import کنید و خروجی بگیرید. به طور مثال: شاید قبلا از یک افزونه دیگر برای سئو استفاده می کردید، حالا میخواهید تنظیمات این افزونه را به افزونه یوآست سئو (Yoast SEO) انتقال دهید که می توانید از این قسمت این کار را انجام دهید.

تغییر مسیرها

تغییر مسیرها در پلاگین یواست سئو

ریدایرکت (وقتی یک آدرس به آدرس دیگر انتقال پیدا می کند) انواع مختلفی دارد، امکان جالبی که افزونه یوآست سئو (Yoast SEO) به کاربران خود می دهد این است که، به عنوان مثال شما نوشته ای را در سایت خود قرار داده اید این نوشته حتما آدرسی دارد حالا بنا به دلایلی تصمیم می گیرید نوشته را پاک کنید، قاعدتا با پاک کردن نوشته لینک نوشته ما هم پاک می شود و اگر کاربری یا حتی موتور جستجو به لینک ما سر بزند با ارورهایی مواجه می شود که طبیعی است.

افزونه یوآست سئو (Yoast SEO) می تواند لینک را به یک لینک جدید منتقل کند، به عبارت دیگر اگر شما در سایت خود نوشته ای را پاک کنید در همان لحظه افزونه یوآست سئو (Yoast SEO) به شما پیغام می دهد آیا این لینک را ریدایرکت بزنم به صفحه اصلی سایت که در این قسمت شما می توانید تنظیمات لازم را انجام دهید یا حتی اگر لینک نوشته ای را ادیت کنید میتوانید این امکان را داشته باشید که لینک قدیمی را ریدایرکت به لینک جدید کنید همچنین افزونه های مختلفی برای این کار وجود دارند مثل Redirection.

مهمترین بخش افزونه یوآست سئو

در اینجا تنظیمات افزونه سئو (Yoast SEO) به اتمام رسید حال از طریق بخشی که در انتهای مقالات قرار دارد قصد داریم ببینیم که افزونه یوآست سئو (Yoast SEO) چه تنظیماتی را برای انتشار محتوا در اختیار ما قرار می دهد، میتوانیم بگوییم این بخش از بخش های خیلی مهمی است که کمک می کند نوشته و محتوای ما بهبود پیدا کند و در جایگاه بهتری در موتورهای جستجو قرار بگیرد.

قصد داریم یک مقاله در سایت منتشر کنیم و ببینیم افزونه یوآست سئو (Yoast SEO) در این زمینه چه کمکی برای گرفتن رتبه های برتر گوگل به ما میکند.

در ابتدا بر روی افزودن صفحه جدید کلیک میکنیم تا صفحه جدیدی برای نوشتن مقاله باز شود.

با نصب و فعال سازی افزونه یوآست سئو (Yoast SEO) تنظیماتی مشابه عکس زیر به پایین نوشته و یا برگه ها  اضافه می شود که مربوط به سئوی محتوای هر نوشته یا برگه می باشد.

افزونه Yoast SEO

در مرحله اول یک عنوان برای مقاله در نظر میگیریم و در عنوان صفحه می نویسیم، می بینیم که هنوز چراغ های مربوط به سئو و خوانایی خاموش هستند و خاکستری رنگ می مانند.

جای نگرانی نیست این موضوع یعنی هنوز امتیازی به مقاله شما داده نشده است و آنالیزی صورت نگرفته است. حال یک متن را در قسمت نوشته ها می نویسید می بینیم چراغ مربوط به خوانایی روشن می شود یعنی نوشته ما را از لحاظ خوانایی آنالیز کرده است و در پایین صفحه پیشنهادهایی را به می دهد.

افزونه یوست سئو

در اینجا میرسیم به اصلی ترین بخش یوآست سئو (Yoast SEO) که باعث می شود حتما آنالیز سئوی محتوای مقاله شما انجام شود، باید بدانید حتما عبارتی را به عنوان عبارت کلیدی در باکس عبارت کلیدی اصلی وارد کنید تا آنالیز صورت بگیرد و چراغ سئو هم روشن شود.

انتخاب عبارت کلیدی مناسب یکی از مهارت های اصلی سئو کارها می باشد.

یواست

در قسمت پیش نمایش نشان میدهد محتوای مقاله در موتور جستجو به چه صورت نمایش داده شود هم می توانید خروجی آن را در دسکتاپ و هم تلفن همراه مشاهده کنید.

پلاگین یواست

در قسمت نامک نوشته URL یا آدرسی که در مرورگر شما نشان داده میشود را میتوانید وارد کنید.

توضیحات متا زیر نتیجه سایت شما در موتورهای جستجو را نمایش داده میشود که بهتر است توضیحات مربوط به نوشته شما باشد.

تا این قسمت توضیحات بخش پیش نمایش گوگل که در انتهای هر صفحه وجود دارد را به شما توضیح دادیم.

در قسمت بعدی با توجه به متنی که وارد کرده اید و کلمه کلیدی که انتخاب کرده اید پیشنهادهایی به شما می دهد.

به عنوان مثال می گوید لینک های داخلی یا خارجی در متن وجود ندارد که میتوانید تعریف کنید و لینک سازی انجام دهید که همان نتایج تجزیه و تحلیل سئو میباشد.

طبق عادت در انتهای هر مقاله آموزشی، نکته ای مهم برای پیشرفت و توسعه سریعتر وب سایت گفته می شود. واحد های اندازه گیری در CSS و روانشناسی رنگ در طراحی سایت امروزه کاربرد فراوانی پیدا کردند زیرا کمک به ریسپانسیو شدن وب سایت و همچنین تعامل بیشتر کاربر با سایت می کنند، میدانیم که ریسپانسیو بودن یک وب سایت در حال حاضر بیشترین اهمیت را برای گوگل دارد.

5/5 (1 نظر)
این مطالب را از دست ندهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها