آموزش المنتور

زمان مطالعه: 8 دقیقه

مختصری درباره ویرایشگرهای صفحه ساز

چند دهه پیش، برای ایجاد یک وب سایت نیاز به رفت و آمدهای زیادی بین توسعه دهندگان، کپی رایترها و مدیران پروژه ها بود. در آن زمان چندین ماه طول می کشید تا تغییرات ساده در وب سایت ها انجام و پیاده سازی شود.

اما امروزه دیگر برای ساخت وب سایت های جذاب، دانستن نحوه کدنویسی ضروری نیست. صفحه سازهای پیشرفته ای مانند ویژوال کامپوزر، دیوی، المنتور معرفی شدند که موجب کاهش هزینه طراحی سایت شده است و ساخت وب سایت وردپرسی را برای غیر برنامه نویسان بسیار آسان کرده اند.

المنتور یا المنتور پرو؟ چه تفاوتی دارند؟

افزونه المنتور یک صفحه ساز است مثل سایر صفحه سازها (دیوی، ویژوال کامپوزر و…) که صفحات سایت ما را توسعه می دهند. در حال حاضر از بین صفحه سازهای وردپرس المنتور دارای جایگاه ویژه ای می باشد، دلیل محبوبیت این صفحه ساز داشتن ویژگی ویرایش زنده است یعنی در هنگام طراحی، تغییرات را می توانیم مشاهده کنیم.

افزونه المنتور پرو افزونه ای کامل تر از المنتور است که به شما قابلیت استفاده از تمام ابزارهای حرفه ای و گسترده این صفحه ساز توانمند را می دهد، مثلا در نسخه حرفه ای شما میتوانید 0 تا 100 طراحی فوتر با المنتور را انجام دهید، همچنین افزونه المنتور پرو ویژگی های بیشتری را در اختیار شما قرار می دهد که روند کار و طراحی شما را سرعت می بخشد.

به طور کلی اگر دید شما نسبت به افزونه المنتور یک ویرایشگر زنده است می توانید از نسخه رایگان المنتور استفاده کنید، اما اگر دید شما به افزونه المنتور پوسته سازی و طراحی قالب می باشد باید نسخه حرفه ای آن را خریداری و نصب نمایید.

7 نکته درباره افزونه المنتور و المنتور پرو

  1. این افزونه ها با تمام قالب های وردپرسی سازگاری کامل دارند.
  2. به طور کلی المنتور و المنتور پرو دارای نسخه فارسی سازی می باشند.
  3. Theme Builder در افزونه المنتور پرو به شما این امکان را می دهد که هر قسمت از تم خود را سفارشی کنید که تمپلیت های حرفه ای و متنوع زیادی دارد.
  4. در این افزونه می توانید به صورت جداگانه فرم ها را طراحی کنید و آنها را به طور یکپارچه ادغام کنید.
  5. در نسخه المنتور پرو قالب ها و بلوک های حرفه ای بسیاری وجود دارند.
  6. به طور کلی هر دو نسخه المنتور دارای بی نهایت ویجت و المان های آماده می باشد.
  7. از دیگر ویژگی های افزونه المنتور و المنتور پرو می توانیم به سرعت بالا و سازگاری آن ها با موبایل و تبلت اشاره کنیم.

چرا افزونه المنتور؟

امروزه صفحه ساز المنتور جایگزین صفحه ساز ویژوال کامپوزر شده است، ویژوال کامپوزر در گذشته یکی از بهترین ها بوده که در حال حاضر المنتور به دلیل کارایی بهتر، انعطاف پذیری فوق العاده عجیب و داشتن رابط گرافیکی قوی جایگزین ویژوال کامپوزر شده ست.

افزونه المنتور فقط یک صفحه سازساده نیست بلکه سازنده وب سایت کامل است. برای خرید و دانلود افزونه المنتور پرو می توانید از اینجا اقدام کنید.

این افزونه می تواند طرح هایی سطح بالا ارائه دهد که اکثر سازندگان صفحه نمی توانند به این سطح از طراحی برسند برای مثال درج لوگو در المنتور کاری بسیار ساده به نسبت افزونه های صفحه ساز دیگر است. در المنتور شما به راحتی می توانید عناصر را با کشیدن و رها کردن طراحی و ویرایش کنید، همچنین می توانید تغییرات به وجود آمده را به صورت زنده و واقعی مشاهده کنید.

آموزش المنتور

ویرایش زنده افزونه المنتور کار را راحت تر کرده و این اجازه را می دهد تغییرات هر قسمت را هنگام طراحی مشاهده کنیم.

حال به نحوه استفاده از ویرایشگر المنتور می پردازیم:

افزونه المنتور طراحی را به صورت مفهومی برای کاربران ارائه می دهد پس شما می توانید اصول اولیه کار با این ویرایشگر را در چند دقیقه یاد بگیرید.

برای ایجاد یا ویرایش صفحات سایت پس از ورود به پنل کاربری سایت خود، از منوی سمت راست بر روی صفحه ها کلیک کرده و زیر منوی آن را باز میکنید. سپس یکی از دو زیر منوی باز شده را انتخاب میکنید.

همه صفحه ها

افزودن جدید

وارد یکی از این دو بخش می شوید، اگر بر روی افزودن جدید کلیک کردید می توانید یک صفحه جدید ایجاد کنید.برگه ها در وردپرس

در صفحه جدید باز شده بر روی ویرایش با المنتور کلیک کنید تا محیط ویرایشگر زنده افزونه المنتور برای شما باز شود.

دکمه ویرایش با المنتور در صفحه جدید

ولی اگر بر روی همه صفحه های کلیک کردید با وارد شدن به بخش همه صفحات ساخته شده، موس را بر روی نام هر صفحه نگه دارید تا امکان ویرایش با المنتور برای شما فراهم شود. حال بر روی ویرایش با المنتور یک صفحه کلیک کنید.

دکمه ویرایش با المنتور در تمام صفحات

با کلیک کردن بر روی دکمه ویرایش با المنتور به صفحه ویرایشگر زنده المنتور منتقل خواهید شد.

این صفحه شامل دو بخش است که در سمت راست پنل کاربری صفحه ساز افزونه المنتور را مشاهده خواهید کرد و در صفحه اصلی با کلیک کردن بر روی علامت مثبت می توانید طراحی صفحه خود را شروع نمایید.

آموزش المنتور

وقتی که بر روی علامت مثبت برای شروع طراحی کلیک کردید بخش هایی شبیه عکس زیر برای شما باز میشود که به این بخش ها سکشن میگوییم. از سکشن ها برای بخش بندی کردن طراحی استفاده می کنند.

با درگ اند دراپ می توانید این سکشن ها را بر روی صفحه خود بکشید.

درگ اند دراپ در المنتور

بعد از ایجاد سکشن، با نگه داشتن موس بر روی گوشه های کناری هر بخش در صفحه گزینه هایی برای شما ظاهر می شود.

(ویرایش ستون، ویرایش بخش، ویرایش المان) که پنل کاربری المنتور برای ویرایش بخش مورد نظر در سمت راست برای شما ظاهر می شود.

برای ساختن یک صفحه با استفاده از افزونه المنتور بهتر است بخش های داخلی المنتور را بشناسیم

بخش های داخلی المنتور

المنتور از سه بلاک اصلی استفاده میکند:

Sections

سکشن ها بزرگترین بلوک های ساختمانی هستند که در داخل آنها گروه هایی از ستون ها قرار دارند. بعد از کلیک بر روی علامت مثبت و انتخاب ردیف، حال میتوانید انتخاب کنید ردیف هایتان چند ستونه باشد؟

Columns

ستون ها در داخل سکشن ها (ردیف ها) قرار دارند و برای قرار دادن ویجت استفاده می شوند. قبل از اینکه المنتی اضافه کنید میتوانید ردیف را چند ستونه کنید. کافیست بر روی آیکن مشکی رنگ سمت راست کلیک کنید و گزینه تکثیر را بزنید تا تعداد ستون ها بیشتر شود، همچنین مجدد میتوانید بر روی آیکن مشکی کلیک کنید و ستون های اضافی را حذف نمایید.

Widgets

ویجت ها در داخل ستون ها قرار می گیرند.

برای ویرایش Sections ،Columns یا Widgets روی دسته آنها کلیک راست کنید.

  1. به طور کلی آیکن آبی رنگ مربوط به ویرایش ردیف، بخش یا سکشن است.
  2. آیکن مشکی رنگ مربوط به ویرایش ستون برای تکثیر و حذف میباشد.

اگر یک المان یا ویجتی اضافه کردید آیکن آبی رنگی به شکل مداد در سمت چپ دیده می شود که المنت را تغییر، حذف یا ویرایش میکند.

بخش های داخلی المنتور

شما می توانید ویجت های خاصی را برای سفارشی سازی صفحات خود جستجو کنید یا از میان عناصر اصلی مانند عنوان یا گالری تصویر انتخاب کنید یا عناصر پیشرفته‌تر را جستجو کنید. به عنوان مثال ما کلمه آیکن را در بخش جستجو نوشته ایم، حال مشاهد میکنید که افزونه المنتور ویجت های مربوط به آیکن را برای ما نمایش می دهد.

کافی است روی یک ویجت کلیک کنید، نگه دارید و به محلی که می‌خواهید ماژول جدید را اضافه کنید بکشید. به عنوان مثال هنگامی که به پایین صفحه اسکرول می کنید این امکان را خواهید داشت که یک ویجت را به یک منطقه خالی جدید بکشید.

ویرایشگر با برجسته کردن بخش‌ها و ستون‌ها در یک کادر آبی به شما می‌گوید کجا می‌توانید ویجت را بکشید. توجه داشته باشید که نمی‌توانید ویجت را به نوار پیمایش یا عنوان بکشید.

مکان مجاز قرار دادن ویجت

شما بخش ها، ستون ها و ابزارک ها را با استفاده از دسته آبی کنترل می کنید اما برای ویرایش بلوک ها کافیست بر روی دسته کلیک راست کنید تا تب ویرایش ویجتی که قرار داده اید در پنل المنتور برای شما باز شود.

ویرایش ویجت در المنتور

ویرایشگر المنتور برای ویرایش هر ویجت یا المان خود مطابق عکس زیر شامل سه تب می باشد.

هر کدام از این تب ها امکاناتی از قبیل شخصی سازی استایل آن بخش (تغییر پس زمینه، رنگ، فونت و…)، تنظیم فاصله و… را برای شما فراهم می کنند.

ویرایش بخش سکشن در المنتور

بر روی دکمه همبرگری در گوشه سمت راست و سپس تنظیمات سایت کلیک کنید. در این منو می توانید رنگ ها و فونت های پیش فرض را برای صفحات خود تنظیم کنید.

همچنین می توانید تنظیمات کلی را برای کل وب سایت خود در افزونه المنتور پیکربندی کنید.

تنظیمات کلی در المنتورافزودن رنگ با المنتور

در نهایت:

در پایین پنل مشکی رنگ المنتور می توانید روی نماد History کلیک کنید تا به بخش داخلی Revision History Elementor دسترسی پیدا کنید.

در تب Actions، می‌توانید تغییرات خود را ردیابی کنید و بین هر عمل به جلو و عقب بروید.

در تب Revisions، می‌توانید بین نسخه‌های خود جابه‌جا شوید و به هر کدام از نسخه های قبلی که نیاز دارید برگردید.

بخش تنظیمات در المنتور

تنظیمات عمومی صفحه

هنگامی که برگه یا نوشته ای را از طریق ویرایشگر سایت ساز ایجاد می کنید می توانید یک عنوان و تصویر شاخص تعیین کنید، باید بدانید برخی از این تنظیمات از طریق ویرایشگر المنتور نیز قابل انجام می باشد. به ویرایشگر افزونه المنتور می رویم، در پایین پنل مشکی المنتور آیکن چرخ دنده ای قرار دارد بر روی آن کلیک کنید تا وارد تنظیمات ویرایشگر این برگه شوید، مشاهده می کنید که امکان تغییر عنوان و تغییر وضعیت صفحه وجود دارد که می تواند به صورت پیش نویس، در انتظار بازبینی یا خصوصی شده باشد. همچنین می توان تصویر شاخص برگه یا نوشته و حتی عنوان نوشته را از این قسمت مخفی کرد.

مهمترین قسمت طرح بندی است که می تواند پیش فرض، canvas المنتور، تمام عرض، theme و… باشد. این قسمت طرح بندی صفحه را مشخص می کند.

canvas المنتور

وقتی که برگه یا نوشته را بر روی این حالت می برید صفحه ما فاقد هدر و فوتر میشود.

حالت تمام عرض

عرض مشخصی ندارد، تمامی المان های ما به صورت تمام عرض می شود.

در تب استایل می توانید یک رنگ واحد به کل ویرایش برگه یا نوشته بدهید یا یک تصویر به جای رنگ قرار دهید.

در تب پیشرفته هم می توانید از کدنویسی CSS استفاده کنید.

تنظیمات عمومی در المنتور

حذف و اضافه کردن

به همین راحتی توانستید محتویات صفحات سایت خود را تغییر دهید، حذف کردن و افزودن قسمت های جدید به سایت نیز به همین راحتی است.

با کشیدن بخش منتخب از سمت راست و رها کردن در مکان مناسب به صورت خودکار آن بخش به سایت شما افزوده خواهد شد.

برای حذف کردن هم کافی است با قرار گرفت روی آن بخش و کلیک راست و انتخاب گزینه حذف، قسمت های اضافی را از سایت خود پاک کنید.

طبق عادت در انتهای هر مقاله آموزشی، نکته ای مهم برای پیشرفت و توسعه سریعتر وب سایت گفته می شود. قابلیت هایی جالب مانند مدیریت سفارشات در ووکامرس و دسته بندی محصولات در ووکامرس باعث راحتی مدیریت سایت های فروشگاهی می شوند.

0/5 (0 نظر)
این مطالب را از دست ندهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها